Plaza Eylem Platformu’ndan Barış Çağrısı

Beyaz yakalıların dayanışma örgütü Plaza Eylem Platformu (PEP), yükseltilen şiddet diline karşı çalışma arkadaşlarına barışı yükseltme çağrısı yaptı. İşyerlerinde yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan metinde Erdoğan ve Saray’ının onlarca insanın ölümüne yol açan savaşına ve tetiklediği ayrımcı, ırkçı tepkilere karşı durulması, barıştan yana taraf olunması gerektiği vurgusu yapıldı.

Çağrı metni şu şekilde:

Erdoğan, hükümet, medya, paramiliterler ve savaşın kendisine dokunmayacağını düşünenler, iktidar adına savaş ve nefret dilini kutsuyor. Halklar arasında savaş çıkartılmaya çalışılmasıyla ırkçılık ve ayrımcılık tüm ülkede olduğu gibi işyerlerinde de artıyor. Serviste, öğlen yemeğinde, molada nefret söyleminin yayılmasına şahit oluyoruz. Bu nefret söyleminin kazananı biz olmuyoruz. Performansla, rekabetle örülen duvarlara, ayrımcılık ve ırkçılık da sıva oluyor. Şiddetten hepimize bir pay düşüyor. Kimisi muktedirin dilini kullanarak şiddetin tarafı oluyor kimisi kendini şiddetin hedefinde buluyor.
İşyerinin yarattığı şiddetin üzerine şiddet ekleniyor. Tutulabilen istatistiklere göre yılın ilk sekiz ayında en az 1138 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Üstelik bu istatistiklerde fiziksel ve duygusal yaralanmaların sayısı tutulamıyor. İş düzeni bize açtığı bu savaşını çalışanları birbirinden ayırarak sürdürüyor. Bu yüzden hem iş düzeninin bize açtığı savaşa karşı hem de bugün savaşın ve nefret dilinin işyerlerine kadar taşımaya çalıştığı ırkçılığa ve her tür ayrımcılığa karşı mücadele edeceğiz!
İş düzeninin yüzyıllardır yürüttüğü savaşın tarafı olan biz emekçiler bizi içine çekmek istedikleri savaşla birbirimize düşman olmayacağız. Düşmanlığın ve nefretin hayatımıza ve emekçiler arasına taşınmasına izin vermeyeceğiz. Her zaman barıştan yana olacağız.
Biz yaşatacağız, biz kazanacağız, barış kazanacak!
Biz direnirsek herkes yaşar!
BARIŞ HEMEN ŞİMDİ, SAVAŞA HAYIR!

PLAZA EYLEM PLATFORMU

politelnik.org.tr