Petrol Mühendisleri Odası: Sorumsuzluğun Neden Olduğu Facia

31 Aralık 2008  tarihini 01 Ocak 2009 tarihine bağlayan gece doğalgazdan kaynaklanan karbon monoksit zehirlenmesi sonucu 7 gencimiz acı bir şekilde yaşamını yitirmiştir. Gençlerimizin kederli ailelerine, yakınlarına, sevenlerine başsağlığı  ve sabır diliyoruz. Özellikle bu ve devam eden benzer olaylardan dolayı içimizin yandığını özellikle belirtmek istiyoruz. Bu üzüntülerin son bulması, başka canların yanmaması için ilgili ve yetkilileri, sorumluluk duygusu içerisinde bir an önce gereğini yerine getirmek üzere göreve davet ediyoruz.

Böyle acıların yaşanması ile ilgili olarak; sadece bilgisizlik, tedbirsizlik, düşüncesizlik gibi nedenlerle kolaycılığa kaçıp, bu olayla karşı karşıya kalan yaşamlar sorumlu gösterilemez. Çare olarak da pahalı ise doğal gaz kullanmayın, kömür yakın denemez. Soğuk kış günlerinde tatile çıkın, memleketinize, köyünüze, yakınlarınızın yanına gidin denemez.

Gelişmişliğin göstergelerinden birisi de, her kış yaşanan ters rüzgar akımları, havalandırma yetersizliği, uygunsuz baca imalatı, baca kirliliği, tam yanmama, delik bağlantı borusu gibi nedenlerden dolayı saniyeler içerisinde bu değerli canların yok olmamasıdır. Başımıza gelenlerin hiç birinin kaderimiz olmadığının, bu tür olayların ve ölümlerin, tek tek kişilerin duyarsızlığı ve onların bilgisizlikleri ile açıklamanın yetmeyeceğinin artık anlaşılması gerekmektedir. Gelişmişliğin yolu bilimden, sorumluluktan, gereklerin yerine getirilmesinden, etkin ve de yetkin kadroların sorumluluk duygusu içerisinde çalışmasından geçmektedir. Kendimizin ve sevdiklerimizin hayatına mal olan bu olaylar yüzünden, içinde bulunduğumuz sistemin sorgulanması, bilimsel olarak kanıtlanmış mühendislik verilerinin, projelerinin uygulanması ve bu sistemin kökten yenilenmesi gerekmektedir.

Ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak için var gücü ile çalışan petrol ve doğal gaz mühendislerimiz, karada ve denizlerde binlerce metre derinlikten ülkesinin ve halkının yararı için yeryüzüne çıkardıkları petrol ve doğal gazın üzerinden rant sağlayan anlayışlardan, bunu uygun olmayan şartlarda kontrol ve denetimsiz olarak en değerli varlık olan insan yaşamının yok olmasına neden olacak şekilde kullanan ve sunanlardan, liyakatsız kadrolardan,  bilimden ve akıldan uzak uygulamaları görmekten utanç duymakta ve bunlara neden olanları protesto etmektedir.

21. yüzyılda yeni yıla böylesine acı olaylar ile girmekten dolayı üzüntümüzü en içten bir şekilde tekrar sunuyoruz.

 

Kamuoyuna ve ilgillere saygıyla duyurulur.

 

TMMOB 

Petrol Mühendisleri Odası 

Yönetim Kurulu