Patronların köle arayışı bitmiyor: ‘Yeni mezun inşaat mühendisi/mimar makam şoförü’ ilanı

Kariyer.net sitesinde yayımlanan ve Keleşoğlu Holding’e ait “Yeni Mezun İnşaat Mühendisi/Mimar Makam Şoförü” ilanı tepkiler üzerine kaldırıldı. Patronların köle arayışının ise ardı arkası kesilmiyor.

Çalışma yaşamında iş kanuna aykırı, iş tanımı dışında işlerin dayatıldığı, cinsiyetçi, mühendis-mimar-şehir plancıları asgari ücretinin altında teklifler içeren ve meslek itibarını ayaklar altına alan, kölelik koşullarını dayatan iş ilanları yayımlanmaya devam ediyor.

Patronların gönlünde kölelik koşulları var

kariyer.net’te yayımlanan Keleşoğlu Holding şirketinin iş ilanında “Üniversitelerin İnşaat Mühendisliği veya Mimarlık bölümlerinden yeni mezun, tercihen ileri derecede İngilizce bilen, planlama, organizasyon, koordinasyon, iş takibi becerilerine sahip, Microsoft Office programlarına hakim, dış görünümüne özen gösteren, iletişim becerisi gelişmiş, girişken, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek, 22-30 yaş aralığında, ehliyet sahibi ve aktif araç kullanabilen (makam şoförlüğü yapabilecek), Bakırköy – Bahçelievler bölgesinde ikamet eden, bay eleman” ifadeleri yer aldı. İlana mühendisler, mimarlar, plancılar tepki gösterdi.

Daha önce Ücretli-İşsiz Mimarlar‘ın gündeme taşıdığı ancak yeniden yayımlanan ilanı bu kez Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi teşhir etti.

İnşaat Mühendisleri Odası ve tüm şubeleri ‘Bu ilanı veren firmayı ve yayınlayan internet sitesini şiddetle kınıyor, mesleğimizin itibarını ülkemizdeki çalışma hayatında var olan akıl ve izan dışı anlayışlara, yozluğa ve hukuksuzluğa teslim etmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz’ şeklinde açıklama yaptı.

Mimarlar Odası ve tüm şubeleri de ‘Mimarlar Odası örgütleri olarak, ücretli çalışan mimarlarımızın iş arama sürecinde sıkça karşı karşıya kaldığı bu gibi durumlarda, hiçbir kurum ve kuruluşun haddini aşarak meslek alanımıza yönelik bilgisizliğiyle, meslek itibarını zedelemesine, meslektaşlarımızı ucuz iş gücü ve esnek çalışma ile katmerlenmiş emek sömürüsü ile karşı karşıya getirmesine izin vermeyeceğiz. Sürecin yakından takipçisi olacağız’ ifadelerini kullandı.

Tepkiler üzerine kariyer.net ‘özür’ açıklaması yaparak ilanı kaldırdı.

İlanların arkası kesilmiyor, mühendisler, mimarlar teşhir etmeye devam ediyor

İşsizlikte payına düşeni en derin biçimde hisseden mühendis-mimar-şehir plancıları, beyaz yakalılar her gün karşılaştıkları hukuksuz iş ilanlarını teşhir ediyor. Mühendis Mimar Ağı (MUMİA), 2019 yılında şirketlerin yayımladığı en kötü iş ilanlarını seçmek için web sitesi mumia.biz üzerinden yarışma başlatmış, meslektaşlarının oylamasıyla ‘kazanan’ şirket seçilmişti.

politeknik.org.tr