Parasız Suya Beraat Kararı

10 tona kadar suyu halka parasız verdiği ve belediye çalışanlarına % 50 indirim uyguladığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Dikili Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri beraat etti.

İzmir’in Dikili ilçesinde ilçe halkının 10 tona kadar kullandığı sudan para almaması ve belediye çalışanlarına suyu yüzde 50 indirimli vermesi nedeniyle ilçeye gelen Sayıştay denetçileri tarafından görevi kötüye kullanmakla suçlanan ve haklarında dava açılan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ve Belediye Meclis üyelerinin son duruşması 29 Mart tarihinde görüldü. DİSK başkanı Süleyman Çelebi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sendika yöneticisinin de takip ettiği davada Cumhuriyet Savcısı Velihattin Erdemir yapılan işlemin su tasarrufuna yönelik olduğunu, kamu yararı gözetildiğini, yapılan işlem sonucunda herhangi bir kamu zararı görülmediğini söyleyerek beraat kararı isterken, mahkeme başkanı da bu karara uyarak beraat kararı verdi.

Duruşmanın sona ermesinin ardından açıklama yapan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven,  “Bu mahkeme kararıyla suyun insan hakkı olduğu, ticarileştirilemeyeceği mahkeme kararıyla tescillenmiş oldu. Benim ceza almam veya almamam değil, bunun tescillenmesi önemli. Bundan sonra da uygulamayı genişleterek sürdüreceğiz. Daha fazla insanı bu uygulamanın içerisine almanın yollarını bulacağız. Herkesi ne kadar ihtiyacı varsa o kadar su kullanmasına teşvik edeceğiz” dedi.

Özgüven’in avukatı Arif Ali Cangı ise karar sayesinde belediyelerin ücretsiz suya erişim hakkı olduğunun ortaya çıktığını, bundan sonra tüm yurttaşların belediyelerinden 10 tona kadar suyu ücretsiz isteme hakkı olduğunu belirtti.

politeknik.org.tr