Özelleştirilen dağıtım şirketlerine daha fazla kar, çiftçiye güvencesizlik

AKP’nin başbakan Davutoğlu’yla birlikte oluşturduğu 62. hükümetin ilk uygulamalarından biri elektrik dağıtım şirketlerine borcu olan çiftçilerin tarımsal destekleme ödeneklerini dağıtım şirketlerine vermek oldu.

Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında toplanan 62. Hükümet, elektrik dağıtım şirketlerine borcu olan çiftçilerin tarımsal destekleme ödeneklerini çiftçilere değil elektrik dağıtım şirketlerine verme kararı aldı. 29 Ağustos’ta resmi gazetede yayımlanan kararla çiftçilere destek için verilen ödenekler elektrik borçlarına mahsup edilecek, dağıtım şirketlerinin mağduriyetleri giderilecek.

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO), konuyla ilgili yaptığı açıklamada elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinin halkın elektriğe erişebilirliğine zarar verdiğini, hane bazlı elektrik kesintilerinin yaygınlaştığını,  çok kısa bir zaman önce günlerce süren keyfi elektrik kesintileriyle çiftçilerin, tarımla geçinen halkın mağdur edildiği belirtiliyor. EMO bu kararla halkın enerji hakkının değil, özelleştirilen enerji dağıtım şirketlerinin karının gözetildiğini vurguluyor.

EMO açıklamasında ayrıca elektrik enerjisi sunumunun özelleştirilen şirketlerle değil, kamu yararının esas alındığı kamu eliyle yürütülmesi ifade ederek şirketlerin kamulaştırılması çağrısını yapıyor.

Çiftçiler elektrikleri kesilince yol kesmişti

Geçtiğimiz hafta elektirikleri kesilince susuz kalan ve tarımsal alanlarını sulayamayan köylüler Mardin, Derik ve Şanlıurfa’nın kesişim yolu olan İpek Yolu’nu kesmiş, burada polisin yoğun saldırısına maruz kalmıştı. Çiftiçler için elektrik tarımsal sulamanın olmazsa olmazı iken, elektrik kesintileri sulamanın yapılamamasına ve bölge halkının topyekün güvencesizleşmesine yol açıyor. EMO; AKP hükümetinin ve özelleştirilen dağıtım şirketlerinin yarattıkları bu kötü durumu fırsata dönüştürmek için de bu kararı aldığını vurguluyor.

EMO’nun açıklamasının tam metni için tıklayınız.

 

politeknik.org.tr