Osmaniye’de iş cinayeti: Karbon silosuna düşen biri mühendis 3 işçi yaşamını yitirdi
Spread the love

Osmaniye’de bir metalurji fabrikasında makina bakımı esnasında karbon silosuna düşen biri makina mühendisi 3 işçi yaşamını yitirdi.

Osmaniye’nin Toprakkale ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde Baştuğ Metalurji Fabrikası’nda makina bakımı esnasında karbon silosunun içine düşen Murat Güçlüer, Mustafa Köprü ve makina mühendisi Mustafa Özsoy iş cinayetinde hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nden edinilen bilgiye göre toz karbon silosuna düşen işçilerden ikisinin cesedi çıkarıldı. Üçüncü işçinin silodan çıkarılması için çalışmalar sürüyor.

Çalışırken ölmeye Hayır
Her geçen gün artan ve AKP iktidarıyla birlikte yılda 2 bin işçinin iş cinayetinde yaşamını kaybettiği ölüm düzenine dönüşen çalışma yaşamında mühendisler de yaşamını yitiriyor. 2015 yılında 6 mühendis, 2016 yılında 1 mühendis, 1 mühendislik öğrencisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İşçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının sağlanmaması, güvenli çalışma ortamını hazırlamakla yükümlü işverenler üzerinde kamusal denetim ve yaptırımların uygulanmaması, çalışma ortamını daha da güvencesiz hale getiren taşeron sistemi her gün 5 işçinin yaşamına mal oluyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2016 yılı raporuna göre iş cinayetlerinde 1970 kişi hayatını kaybetti.

politeknik.org.tr


Spread the love