Önce 3. Köprü şimdi yancı projeler: İBB’den Sarıyer’de ağaç katliamı

İstanbul’un Kuzey Ormanları’nda büyük tahribat yaratan 3. Köprü ve Kuzey Otoyolu’nun ardından, otoyol aksına giden ara yollar genişletiliyor. İBB, Zekeriyaköy’de onlarca ağacı kesti.

İstanbul’da, kente temiz hava ve yaşam kaynağı sağlayan Kuzey Ormanları’na yapılan mega projeler, yancı projelerle birleştikçe Kuzey’deki tahribat artıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Zekeriyaköy 1. Cadde, Kilyos Caddesi ve Uskumruköy Caddesi kesişiminde yol genişletme çalışması başlattı. İnşaat için onlarca ağaç kesildi. SİT alanı olan bölge için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izin almadan inşaat çalışmalarına başlayan İBB, mega projelere ulaşım sağlamak için Kuzey’ine doğru yayılan yol çalışmaları yapıyor.

İstanbul, doğal yaşam alanlarına doğru genişletiliyor
3. Köprü ve 3. Havalimanı projeleri ile birlikte İmar aksı da Kuzey’e kaydırılırken, ana akım medyaya ait görsel ve yazılı basında emlak projeleri mega projelere yakınlığıyla dikkat çekilen reklamlar yayınlanmaya başladı.

Kuzey Ormanları Savunması’ndan eylem çağrısı
İstanbul’un Kuzey’indeki ağaç katliamına karşı Kuzey Ormanları Savunamsı 30 Eylül Cumartesi saat 14.00’te Uskumruköy Kavşağı’na “İBB, İstanbul’u büyütme #KuzeyOrmanları’nı yok etme!” diyerek eylem çağrısı yaptı.

politeknik.org.tr