Onbinler Ankara’da Tekel İşçileri ile Buluştu

20 Şubat Cumartesi günü Tekel işçilerine destek vermek amacıyla onbinlerce kişi Ankara’da buluştu. Türkiye’nin dört bir yanından otobüs ve trenlerle Ankara’ya gelenler Kolej Meydanı’nda buluşarak buradan direnişteki işçilerin çadırlarının bulunduğu Sakarya Caddesi’ne bir yürüyüş düzenlediler.

Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı çeşitli sendikaların yanı sıra ÖDP, BDSP, Halk Cephesi, SDP, Sosyalist Parti, Öğrenci Kolektifleri gibi birçok parti, sivil toplum kuruluşu ve çevrenin katıldığı yürüyüş ve mitingde mühendis, mimar ve şehir plancıları da TMMOB kortejinde yerlerini aldılar. Halkevleri, TKP ve DİSK-Emekli-Sen üyeleri ise sabahın erken saatlerinde Sakarya Meydanı’nda buluştular. Kortejler Sakarya Meydanı’na ulaştıklarında meydan ve çevresindeki caddeler tıklım tıklım doldu.

Sloganlar ve halaylarla coşkulu bir şekilde Sakarya Maydanı’nda yerini alanların sayısı 30.000’e yaklaşırken, saat 13.30 sularında kürsüye çıkan Tek Gıda-İş başakanı Mustafa Türkel tüm katılımcılara Tekel ateşini büyüttükleri için teşekkür etti. Daha sonra çalınan müzikler eşliğinde halaylar ve sloganlarla 24 saatlik oturma eylemi başladı. Eylem katılımcıları sloganlar ve kitlesel yürüyüşlerle direnişteki işçilerin çadırları ziyaret edilirken gece boyunca çeşitli etkinliklerle Tekel direnişine destek verenler sabahladılar.

Oturma eylemin sonunda, BES Örgütlenme Sekreteri Abidin Sırma, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Tek-Gıdı-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ve DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün alanda işçilere ve destekçilere seslenirken oturma eylemi bu konuşmaların ardından sona erdi.

Alandaki konuşmaların ardından 4 konfederasyonun başkanı Türk-İş önünde bir basın açıklaması ile tüm katılımcılara teşekkür ederek sonuna kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirttiler.

Mitingden Notlar:
– Mitingde Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve TKP kitleselliği ile dikkat çekti.
– Sezenler’deki sendika binası önünde toplanarak yürüyüşe geçen 300 Tez-Koop-İş üyesi işçi, yürüyüş sırasında yönünü Kızılay’a çevirerek Atatürk Bulvarı’nı çift yönlü trafiğe kapattı.
– TMMOB’nin merkezi çağrısını perşembe günü belirsiz bir biçimde yapması mitinge olan katılımı sınırladı. Buna rağmen şehir dışından gelen mühendis, mimar ve şehir plancıları ve öğrenciler Kolej Meydanı’nda biraraya gelirken, Ankaralı mühendis, mimar ve şehir plancılarının birçoğu TMMOB’nin  çağrısını 11.00’da TMMOB  önüne yapmasından kaynaklı yürüyüşe katılmadı. 
– Yürüyüşteki TMMOB kortejinde yaklaşık 200 mühendis, mimar, şehir plancı ve öğrenci yerini alırken, TMMOB merkezi önünde yine bu sayı civarında mühendis, mimar, şehir plancı ve öğrenciler ile buluşuldu.
– İstanbul, Bursa ve diğer illerden gelen TMMOB katılımcıları saat 18:00’da Sakarya Meydanı’ndan direnişteki işçilerin çadır alanına bir yürüyüş gerçekleştirdiler.
– TMMOB’nin alanda gece sabahlayacak olanlar için herhangi bir hazırlık yapmamasından dolayı Kolej Meydanı’ndan Sakarya’ya yapılan yürüyüş sonrası TMMOB katılımcıları ortada kaldı.
 
politeknik.org.tr