On binler bilimsel ve laik eğitim için buluştu

Bilimsel, laik, anadilinde eğitim mitinginde on binler Kadıköy’de buluştu. Mitingde 13 Şubat’ta yapılacak boykota çağrı yapıldı

AKP’nin eğitimde gericileştirme politikalarına karşı mücadele eden on binler ülkenin dört bir yanından yola çıkarak bugün (8 Şubat) Kadıköy’de gerçekleştirilen “Bilimsel, laik, anadilinde eğitim mitingi”nde buluştu.

Kadıköy Boğa ve Numune Hastanesi önü olmak üzere iki buluşma noktasında toplanarak Kadıköy Meydanı’na yürüyen on binler AKP’nin gerici politikalarına karşı “eşit yurttaşlık hakkı”, “bilimsel ve laik eğitim” taleplerini yansıtan pankart ve dövizler taşıdı. Mitingde gerici eğitim politikalarına karşı 13 Şubat’ta gerçekleşecek olan eğitim boykotuna da çağrı yapıldı.

“Ne ayrıcalık ne ayrımcılık istiyoruz”
Miting programı alanın dolmasıyla başladı. Semah gösterisi düzenlendikten sonra ilk konuşmayı Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş yaptı.
Gümüş “Türkiye’nin aydınlık geleceğine merhaba” diyerek alanı selamladı. “Yüz yıllardır katliamlara ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Aleviler olarak buradayız” diyen Gümüş, neo-Osmanlıcı politikalarla emperyalizme hizmet eden AKP’nin bugün de katliamcı zihniyete, kafa kesen cihatçılara destek olduğunu belirtti.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Bugün laik eğitimi savunanlarla bu meydanı doldurduk. Gericiliğe karşı laik-anadilinde eğitim diye haykırıyoruz. Bunlar 6 yaşındaki çocukların başını kapatmaya çalışarak eğitimi gericileştiriyor. Okullarda mescit açtılar. Okullarımızı bilim kurumundan çıkartıp ibadethaneye çevirmeye çalışıyorlar. Her okulun bünyesinde mescit açarak okulları ibadethaneye çeviriyorlar. Biz AİHM kararının uygulanmasını istiyoruz. 18. Milli Eğitim Şurası bir din şurasına dönüştürüldü. Bu kararları da 19. Şura’nın kararlarını da uygulatmayacağız. 13 Şubat’ta öğretmenleri greve öğrencileri boykota çağırıyoruz. 13 Şubat’tan sonra da milyonlarca imza toplayacağız. Meydanlarda alanlarda olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da miting alanını kürsüden selamladı. Miting sonunda Erdal Erzincan ve Tolga Sağ eşliğinde kalabalık bir sanatçı grubunun sahneden seslendirdiği ezgilerle son buldu.

egitim_5egitim_2 egitim_4 egitim_3 egitim_6 egitim7 egitim8

Kaynak: Sendika.Org