O’HALDE Karşı Forum’da ekoloji mücadelesi tartışıldı
Spread the love

HDK Ekoloji Meclisi’nin düzenlediği “O’HALDE Karşı Forum”da ekoloji mücadelesi değerlendirildi, çıkış yolu tartışıldı

HDK Ekoloji Meclisi’nin de içerisinde bulunduğu onlarca kurum, dün (15 Ekim) “O’HALDE Karşı Forum” adlı bir etkinlik düzenleyerek ekoloji mücadelesini değerlendirdi, katılımcılarla tartışma yürüttü. Kelepir Kültür ve Sanat Kafe’de düzenlenen forumun açılış konuşmasını Prof. Dr. Beyza Üstün yaptı.

Formun ilk oturumunda, “Toplumsal sözleşmeler perspektifinde OHAL” başlığı altında tartışmalar yürütüldü.

Doç. Dr. Murat Sevinç, “Anayasada O’HAL” ve Av. Mehmet Horuş, ise, “O’HALDE ekoloji” başlıklarında konuşmalar yaptı.

Doç. Dr. Sevinç, hükümet yetkililerinin “OHAL her yerde var” sözüne karşı, Türkiye’de yaşananların demokratik ülkelerdeki OHAL’ler ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirtti. Prof. Dr. Sevinç, hükümetin Anayasa’yı tamamen askıya aldığını belirtti.

“O’HALDE Ekoloji” başlığıyla konuşma yapan Av. Mehmet Horuş ise, OHAL öncesinde yaşanan kamulaştırma örneklerini aktardı, “Her şey OHAL ile başlamadı, OHAL öncesine de kamulaştırma adı altında yaşam alanlarımıza el konuluyordu” dedi.

“Son 10 yılda ekoloji alanında hep bir OHAL vardı” diyen Horuş, ekoloji mücadelesini kurtarmakla yükümlü olduklarını belirtti. Bir araya gelmenin önemine dikkat çeken Horuş, basına yönelik baskılara da tepki gösterdi.

Forumun ikinci bölümünde Doç. Dr. Gül Köksal, “O’HALDE kültürel değerler” ve Kapatılan İMC TV Yeşil Bülten sunucusu Utku Zırığ “O’HALDE medya ve dayanışma” başlıklarında sunumlar yaptı.

Kaynak: ETHA


Spread the love