OHAL ile doğaya ve kente savaş

AKP-Saray iktidarının kenti ve doğayı yerle bir etme politikaları OHAL ile birlikte vites arttırdı. Halkın, yaşam savunucularının izin vermediği, itiraz ettiği, durdurduğu inşaat, maden, enerji projeleri OHAL bahane edilerek hayata geçiriliyor. Türkiye’nin dört bir yanında yangından mal kaçırırcasına, baskı ve şiddet ortamı değerlendirilerek hiçbir kural, hukuk tanımaksızın “yaptığımız kar” denilerek projeler ilerletiliyor. Kentsel yıkımın kolaylaştırılması, inşaat sermayesinin faydası için afet riskli alanlarla ilgili çıkarılan kentsel dönüşüm yönetmeliğinde de değişiklik yapıldı.

OHAL süreciyle birlikte hız kazanan kent ve doğa saldırılarını bir araya getirmeye çalıştık.

Hüseyin Avni Paşa Korusu’nda Cengiz’e yapı ruhsatı izni
AKP-Saray iktidarının inşaat patronlarından Mehmet Cengiz’e, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce bedelsiz aldığı Üsküdar’daki Hüseyin Avni Paşa Korusu’da yapı ruhsatı izni verildi. Koru içindeki tek yapı olan tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü Cengiz Holding koruyu aldıktan sonra yanmıştı. Geçtiğimiz yaz iş makinalarıyla çalışmalara başlayan ve koruyu tahrip eden Cengiz İnşaat birçok ağacı tahrip etmiş, korunun Üsküdar sahil yoluna uzanan kısımlarında beton duvar çalışmaları yürütmüştü.

Fatih Ormanı’na imar
İstanbul’un Kuzey Ormanları’nın başlangıcı olarak sayılan Fatih Ormanı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ParkOrman Tabiat Parkı’na ilişkin, 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/bin ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği yaptı. Değişiklikle, 148 hektar büyüklüğündeki ormanlık alana kafeterya, kır lokantası, mescit, büfe, oyun sahası inşa edilebilecek. Fatih Ormanı, Bilgili Holding ve Doğuş Holding ortaklığına kiralanmış, ormana 108 villa, 15 bin kişilik arena, mağaza ve restoranlarla yapılaşmanın önünü açacak Park Orman Tabiat Parkı projesi hazırlanmıştı. Yaşam savunucularının itirazı ve eylemleri sonrası proje yapılamamıştı. OHAL ile birlikte imar planında değişiklik yapılarak orman kıyımı yapılmak isteniyor.

Belgrad Ormanı’na turistik tramvay hattı
Karadeniz’den İstanbul’a kömür taşımak için Osmanlı döneminde yapılan, kapatıldıktan sonra üzerini yeniden ormanın kapladığı tren hattı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin nostaljik tramvay projesiyle yeniden yapılmak isteniyor. Hattın geçeceği güzergah olan Belgrad Ormanı’nda ve Ayvad Bendi mevkinde ağaçlar işaretlendi. Proje için binlerce ağaç kesilecek, orman tahrip edilecek.

İzmir’e bir kent suçu daha: AKP’li Sancak’tan Basmane Çukuru’na gökdelen
İzmir’de tahrip edilmeye çalışılan Kültürpark’ın hemen yanında bulunan Basmane Çukuru’na AKP’ye yakınlığıyla bilinen Sancak Grubu’nun yapacağı gökdelenin ÇED Raporu hazırlandı. Arazi üzerine 230 bin metrekarelik inşaat projesi yapıldı. Bölgenin tarihi dokusuna zarar verecek ve İzmir silüetini bir kez daha bozacak kent suçu proje Kültürpark ve Basmane bölgesinde rant baskısı yaratacak.

Validebağ Korusu’na inşaat izni
Birinci dereceden Doğal SİT alanı olan ve yaşam savucularının yıllardır korumak için mücadele verdiği İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki Validebağ Korusu’nda, 100 metrekareyi geçmeyecek yapıların inşasına izin verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun kararıyla birlikte, koruya demonte yapılar inşa edilebilecek.

Yedikule Bostanı imara açıldı
Sulukule ve Tarlabaşı gibi 5366 sayılı Yenileme Kanunu kapsamına alınan Yedikule Bostanı, Fatih Belediyesi tarafından hazırlanan planın İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP’lilerce kabul edilmesiyle imara açıldı. Yedikule ve Belgradkapı arasında yer alan Bizans döneminden kalan surların dibindeki bostanlar tehdit altında.

Darıca’da zeytinliklere imar planı
Kocaeli’nin zeytin üretimi yapan Darıca ilçesinde, belediye meclisinin kararının ardından, zeytinlik alanlar imara açılıyor. Bir parsel üzerinde yapılan imar değişikliği, 1/5 binlik plana uygun olduğu iddia edilerek hazırlandı. 1/binlik plan değişikliğiyle birlikte, alanın imara açılması öngörülüyor. Ayrıca zeytinlik alanlarda yoğunluk artışına da gidildi.

Beşiktaş’ta Boğaziçi İmar Yasası delindi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 2016 yılı son toplantı haftasında, Beşiktaş’ın imar planlarını değiştirerek “Beşiktaş’ın geri görünüm ve etkilenmesi bölgelerinde Boğaziçi İmar Kanunu değil, diğer ilçelerde olduğu gibi Planlı Alanlar TİP İmar Yönetmeliği geçerli olsun” şeklinde not düştü. Beşiktaş’ta kat yükseklikleri ve yapı yoğunlunun artırılması kararı alınmış oldu.

Üsküdar meydanına dolgu projesi
Üsküdar Meydan Projesi’ne göre 12 bin 500 metrekarelik alan doldurulacak. Proje sonunda toplam 12 bin metrekarelik bir teras oluşturulacak. Proje, batıda radar kulesinden başlayıp kuzeydoğudaki parka, 1200 metre güneyde Ahmediye Meydanı’ndan denize kadar olan 500 metrelik bölümü kapsıyor. Projenin toplam alanı ise 125 bin metrekare.

Askeri alanlar imara açılıyor
15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında kenti içinde kalmış ve büyük bölümü yeşil alan olan askeri alanlar imara açılıyor. Aralarında Hasdal’ın da olduğu Esenler ilçesindeki üç kışla Esenler Belediye Başkanlığı’na, Sancaktepe ilçesindeki iki kışla Sağlık Bakanlığı’na, Maltepe ilçesindeki kışla da Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne devredildi. İstanbul’da dönüştürülmesi planlanan askeri alanlar yaklaşık 50 bin hektar. Bu, İstanbul’daki arazilerin yaklaşık %10’una tekabül ediyor. Türkiye genelinde ise 326 bin 200 hektar askeri alan var.

Karşıyaka Tren İstasyonu kiralanıyor
TCDD İzmir 3. Bölge Müdürlüğü 125 yıllık tarihi Karşıyaka Tren İstasyonu’nu ihaleye çıkardı. Kafe, restoran gibi faaliyetlerle kullanılacak olan istasyon 2021 yılı sonuna kadar şirkete veriliyor.

Roma Bostanı’na sosyal tesis
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyoğlu İlçesi Cihangir semtinde bulunan Roma Parkı’na “sosyal tesis” yapmak inşaat çalışmaları başlattı. Arkeolojik SİT Alanı olan bostanda mahallelerin itirazına ve inşaatı durdurma çabalarına rağmen inşaat başlatıldı.

İstanbul’a termik santral
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekim ayında KHK ile yapılan plan değişikliğiyle, Silivri-Çerkezköy ve Vize ilçesinde tarım ve orman alanı olan iki bölgeyi “Enerji Üretim Alanı” ilan etti. Termik santral yapmak için bu kararın alındığı belirtilirken, yaşam savunucuları kararın iptal edilmesi için topladıkları itiraz dilekçelerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim etti.

Bozcaada koylarını satma girişimi
Bozcaada’da Sulubahçe ve Habbele koylarını sermayeye vermek için 21-22 Kasım’da Ankara’da düzenlenmek üzere ihale açan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı halkın tepkisi üzerine geri atmak zorunda kaldı ve ihaleleri iptal etti.

İstanbul Gazi mahallesi’ne kamulaştırma kararı
İstanbul’da Gazi Mahallesi hakkında, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Kınalı bağlantısı için Bakanlar Kurulu kararıyla “acele kamulaştırma” kararı alındı. Gazi Mahallesi’nde halk evlerini yıktırmamak için mücadele ediyor.

politeknik.org.tr