Öğrenciler Haklıdır! Kumpas Kurmaya Kalkmayın

DİSK, İMOK (İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu), KESK ve Öğretim Üyeleri Derneği 16 Aralık Perşembe günü Taşkışla (İTÜ Mimarlık Fakültesi) önünde bir araya geldi. Son günlerde öğrenci gençliğin gerçekleştirdiği eylemlerin iktidar ve destekçileri tarafından çarpıtılarak yaftalanmaya çalışılmasını protesto eden bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Basın açıklamasını okuyan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çerkezoğlu öğrenci gençliğin talepkar ve cüretkar eylemlerinin, neoliberal politikaların yılmaz savunucusu sözüm ona demokrat AKP hükümetini rahatsız ettiğini belirtti. Çerkezoğlu “Emekçilerin ve öğrencilerin tüm haklarını piyasanın ve sermayenin talepleri doğrultusunda yok etmek için gecesini gündüzüne katan AKP’ye soruyoruz: Dolmabahçe’de yapılan toplantının sadece rektörlerle yapılıyor olması geleceğin doktorları, avukatları, bürokratları, mühendisleri, öğretmenleri olacak dediğimiz gençlerimizin bu konuyla ilgili hiçbir söz hakkına sahip olmaması hangi demokratik anlayışa sığar? 12 Eylül ve YÖK düzeninin değiştirilmesi adına hiçbir adım atılmayacağı, toplantıya sadece rektörlerin katılmasından belli olmuyor mu? Üniversiteler böyle mi demokratikleşecek? Bu ülkeyi baskıcı ve şiddet yanlısı uygulamalarla mı ilerleteceksiniz? Üniversite ve sokakta baş edemediniz, sorgulayan ve tepki gösteren öğrencileri sizden öncekiler gibi ‘kumpas’lar kurarak, uydurulmuş örgüt üyelikleri ile yıllarca hapislerde çürüterek mi susturacaksınız?” şeklindeki sorularla iktidara seslendi.
Kimsenin ne gençliğimizin ne de emek mücadelemizin önünde engel olarak duramayacağını, birlikte dayanışmaya ve mücadeleye devam edeceklerini belirten Çerkezoğlu, bilimsel, özerk, demokratik üniversite talepleri olan üniversitelilerin yanında olduklarını duyurdu.

 

Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Üniversite üzerinden oynanan oyunların bir an önce terk edilmesinden yanayız. Üniversitelerin siyasallaşmasına karşıyız. Öğrencilerimizin coplanmasına, güvenlik görevlileri, özel güvenlik görevlileri, sivil ve resmi polisler tarafından fişlenmesine karşıyız. Öğrencilerimizin sindirilmesine, korkutulmasına karşıyız. Üniversite öğretim üyeleri korkutulmuştur, sindirilmiştir. AKP, üniversiteleri siyasi anlamda ele geçirmiş durumdadır. YÖK, kurum olarak, askeri rejim ürünü olarak devam etmektedir. Şimdi de AKP’nin arka bahçesi olarak görevini sürdürmektedir. ‘Üniversiteyi özerk demokratik hale getireceğim. Anayasa’daki YÖK yapılanmasını değiştireceğim, üniversiteleri bilimin özgürlüğüne, akademik özgürlüğe terk edeceğim. Öğrencilerin özgür düşünce alanlarını genişleteceğim’ diyen YÖK, bugün AKP’nin arka bahçesi olarak, bir bakanlığı olarak çalışmaktadır. YÖK kaldırılmalıdır. Üniversite özerk ve demokratik hale getirilmelidir. Bunun için mücadele veren öğrencilerimizin yanındayız. Öğretim üyelerini de artık bu üzerlerindeki korku yapısından kendilerini atmalarını, bu mücadele içersinde öğrencilerimize destek vermeleri konusunda, güç birliği yapmalarını, yöneticilerin üniversite öğrencileri üzenindeki baskıları bırakmalarını diliyoruz.”

 

Sendikalar, meslek odaları ve akademisyenler gençlerin haklı tepkilerini kendi duygularıyla örtüştüğünü düşünenlerle ve gençleri “ezmeyi aklından geçirenlere” karşı set olacağını ilan ederek üstüne basa basa Öğrenciler hakılıdır! Seslerine kulak verin, kumpas kurmaya çalışmayın dediler.
Eyleme Taşkışla’dan da bir çok akademisyen ve öğrenci katıldı. Video için tıklayınız

 

Ankara Muhalefeti de Öğrencilerin Yanında Olduğunu Açıklamıştı 

Aralarında TMMOB veTTB’nin bulunduğu birçok kurum 14 Aralık günü Ankara’da Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde gerçekleştirilen bir basın açıklaması ile öğrencilere ve üniversiteye dönük bir saldırı kampanyası başlatıldığını belirtmiş, bunun karşısında “Ellerinizi çocuklarımızın ve üniversitelerimizin üzerinden çekin! AKP‘nin değil, bu çocuklar, bu üniversiteler bizimdir!” demişlerdi.

Ankara’da 14 Aralık günü yapılan basın açıklamasının metnine ulaşmak için tıklayınız…   

politeknik.org.tr