ÖKP Ankara’da Ampül Patlattı

Özelleştirme Karşıtı Platform (ÖKP)  Ankara Bileşenleri, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş’nin, 1 milyar 225 milyon dolara Hacı Ömer  Sabancı Holding A.Ş-Verbund ortaklına satılmasının ardından devrinin 28 Ocak 2009 günü yapılmasını protesto etti. Aynı gün Başkent EDAŞ önünde basın açıklaması yapıp, ampul patlattı ve AKP Hükümeti’ne kırmızı kart gösterdi.

Eylemde “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, IMF defol bu ülke bu halk satılık değil”, “Enerji halkındır satılamaz”,”Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Direne direne kazanacağız” şeklinde sloganların atıldı ve, “Ha Sabancıya ha yabancıya”, “Enerjine sahip çık geleceğini karartma” yazılı dövizler kullanıldı.

Başkent Edaş’ın Sıhhiye Hanımeli Sokak’ta bulunan genel müdürlük önüne gelen ÖKP Ankara Bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan KESK’e bağlı Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Başkanı Kemal Bulut, “Elektrik kullanımı doğal bir haktır. Bu yüzden kamunun denetiminden çıkartılması, piyasa koşullarında kâr hırsı uğruna yerli ve yabancı sermaye gruplarına satılması ülke gerçeklerine ve temel hukuk kurallarına aykırıdır. Satışı protesto ediyoruz, Hükümeti bu sevdadan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

Bulut, BEDAŞ’la birlikte halkın geleceğinin de devredildiğini ifade ederek, şunları söyledi:“BEDAŞ devrinde rol alan aktörler, kendi cüzdanlarını aydınlatırken, halkın geleceğini karartma konusunda ortak davranıyorlar. Bugüne kadar uygulanan yalan ve talan politikaları ile kamuya ait mal ve hizmet üretimleri sermayenin sofralarına sunuldu. Her şeyi pazarlanacak mal gibi gören AKP hükümeti de, iktidara geldiği ilk günden bu yana hazine gelirlerini özelleştirme satışları üzerine kurarak sürekli yağma bütçesi hazırladı. Özel sermayenin kâr hırsına terk edilen elektrik dağıtımı kabul edilemez. Halkımızın geleceğinin karartılmasına izin vermeyeceğiz.”

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Ramazan Pektaş da “Bugün BEDAŞ halkındır yağmalanamaz demek için buradayız. Biz özelleştirmelere karşı çıkmakla geleceğimize sahip çıkıyoruz. Geleceğimizin yok olmaması için bu politikalardan bir an önce vazgeçilsin, özelleştirme idaresi başkanlığı kapatılsın, özelleştirmeler derhal durdurulsun” diye konuştu.

Petrol İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen ise, artık özelleştirmelere karşı büyük bir toplumsal harekete ihtiyaç olduğunu kaydederek, Esnafından, çiftçisine kadar tüm halk özelleştirmelerin acısını çekiyor. Bugün burada belki milyonlarca insan yok ama bu özelleştirmeler milyonları ilgilendiriyor. Bu nedenle herkesin buna yeter demesi gerekiyor” diye konuştu.

Basın açıklamasının okunmasının ardından AKP’nin de sembolü olan ampul, ÖKP Ankara Bileşenleri tarafından yere atılarak patlatıldı ve hükümete kırmızı kart gösterildi.

 

Ozellestirmekarsitiplatform.org