ODTÜ’lüler mezuniyet töreninde ‘yasak’ dinlemedi

ODTÜ mezuniyet töreni her yıl olduğu gibi bu yıl da ülke gündeminden bir kesit oldu. Mezuniyet törenine 1 gün kala 5 üniversitelinin ‘olay çıkarabilirler’ gerekçesiyle göz altına alınmasına, ODTÜ Rektörlüğü’nün engellemelerine rağmen ODTÜ’lüler pankartlarıyla mezuniyet töreninde yürüdü.

ODTÜ 2019 yılı mezuniyet töreni dün (30 Haziran) yerleşkedeki Devrim Stadı’nda yapıldı. Akademisyenler, mezuniyet öncesinde ‘olay çıkarabilirler’ denilerek göz altına alınan öğrencilerine sahip çıktı, mezuniyet yürüyüşüne ‘Öğrencime dokunma’ pankartlarıyla çıktı.

‘Bu pankartın dörtte biri sahte’

ODTÜ’lüler, rektörlüğün engellemelerine rağmen yasakları aştı, her yıl olduğu gibi bu yıl da siyasal gündemle ilgili pankartlarıyla yürüdü. ODTÜ’lüler, AKP iktidarının iptal ettirdiği İstanbul seçimlerine, Binali Yıldırım’a dair göndermeler yaptı, iş cinayetlerini, tren katliamlarını, tacizi, kadın cinayetlerini, homofobiyi, hayvana yönelik şiddeti, sansürü, yerleşkede tahrip edilerek yapılmak istenen yurt projesini ve ODTÜ’nün ‘kayyum’ rektörü Verşan Kök’ü protesto etti.


politeknik.org.tr