ODTÜ Bilime Sahip Çıktı

TÜBİTAK Bilim Teknik Dergisi’nin Darwin ve evrim teorisi temalı son sayısının içeriği ve kapağının değiştirilmesini protesto eden her kuşaktan 1000’e yakın ODTÜ’lü stattaki ‘DEVRİM’ yazısının ‘D’sinde buluştu. TÜBİTAK’ın sansürcü politikasına karşı sembolik olarak ‘d’ harfini kapatan ODTÜ öğrencileri ve akademisyenler tribünlere EVRİM yazdı.

 

ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Melih Ersoy yaptığı açıklamada Darwin özel dosyasının kurum yönetimi tarafından sansürlenmesinin, bilim ve bilimsel araştırmaları yaygınlaştırmak ve benimsetmekle sorumlu bir kurum için son derece kaygı verici ve kabul edilemez bir tutum olduğunu ifade ederek bilimsel kuramların halka duyurulmasına bile tahammül gösteremeyen bu zihniyeti şiddetle kınadıklarını ve bu müdahalenin sorumluları olan Ömer Cebeci ve Nükhet Yetiş’in istifalarını talep ettiklerini açıkladı.

“Herhangi bir bilim dalındaki son gelişmeleri öğrenmek gibi, evrimdeki gelişmeleri öğrenmek de vazgeçilmez bir insan hakkı ve demokrasinin olmazsa olmazıdır.” diyen Ersoy tıptan tarıma, bilişimden iktisada kadar pek çok alanda ve günlük yaşamda uygulaması olan Darwin’in Evrim Kuramına karşı takınılan bu tavrın tamamen dogmatik ve bilim karşıtı bir dünya görüşünün TÜBİTAK yönetimine egemen olmaya başladığını kanıtladığının altını çizdi.

Biyoloji ve Genetik Topluluğu adına yapılan açıklamada ise “medya ve bilim başta olmak üzere tüm sosyal etkileşim, etkinlik ve fikir alanları yeniden şekillendirilirken, ağızlardan hiç düşürülmeyen o “özgürlük” lafı eğretileşerek adeta bir “guk” sesi gibi “cılız” ve “çırılçıplak” karşımızda duruyor” denilerek ODTÜ’lülerin sansürün ve dikyanın yanında olamayacakları ve bir özür kapağı bekledikleri ifade edildi.

ODTÜ öğrenci toplulukları adına yapılan ortak açıklamada ise üniversitelerde evrim teorisine ve bilimsel düşünceye karşı uzun zamandır bütün kaynakların seferber edildiği bir gerici huruç harekatının sürdürüldüğü vurgulanarak “anlaşılan o ki insanlığın ‘yeni ortaçağını’ yaratmak istiyorlar” denildi.

 

Sendika.org