ODTÜ Mimarlık Topluluğu: “Diktatörlük uygulamalarına karşı mücadelede edeceğiz”

ODTÜ’de mimarlık ve planlama öğrencilerinin oluşan Mimarlık Topluluğu, darbe girişimi sonrasında AKP-Saray iktidarının üniversiteler de dahil olmak üzere diktatörlük inşasına dönük uygulamalarına, temel hak ve özgürlüklerin yok edilmesine karşı mücadele edeceklerini belirtti.

ODTÜ’de mimarlık ve planlama öğrencilerinin oluşan Mimarlık Topluluğu, dün (18 Ağustos) bir açıklama yayımlayarak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası AKP-Saray iktidarının hız verdiği yaşam alanlarına, kamusal varlıklara, temel hak ve özgürlüklere, üniversitelere dönük saldırılarına karşı mücadele etmekten geri durmayacaklarını ilan etti.

Mimarlık Topluluğu, yıllardır eşit, demokratik, özgür bir yaşam mücadelesi veren ODTÜ öğrencilerinin “Ne Darbe Ne Diktatörlük” paneline soruşturma açan AKP -Saray iktidarının, “darbeyle mücadele” hamasetinin diktatörlük inşaasıdan başka bir şey olmadığını vurguladı.

ODTÜ Mimarlık Topluluğu’nun yaptığı açıklama şöyle:

Darbelerden en çok etkilenen kesimler, tarihin tescillediği gibi ilerici, devrimci, muhalif ve yurtsever kesimlerdir. O nedenle de her daim işkenceye, baskılara ve katliamlara maruz kalmışlardır. Fakat kendisini darbelerle var etmiş olan bir iktidar, 15 Temmuz’dan bu yana Vatan, Millet, Sakarya edebiyatıyla şimdiye kadar:

İktidar ve koltuk kavgasını, “darbelere karşıyız” diye çarpıtmakta,

Toplumsal yaşamın gerici bir biçimde dönüşümünü kendisine hedef olarak koyduğunu saklayıp, kendini demokrasi kahramanı olarak göstermekte,

Kendi siyasal sorumluluğunu örtbas edip araştırma komisyonu kurulmasına karşı çıkmakta,

Özellikle siyasî mahkûmlara yönelik işkencelerine ve zulümlerine devam etmekte,

Uluslararası kamuoyunca iktidarın işkence yaptığı tescillenmiş Gezi eylemlerinin dava süreçlerini yavaşlatmakta ve hiçbir şekilde hesap vermemekte,

Gezi eylemlerinde katledilen onlarca insanın davasına tahliye üstüne tahliye vermekte,

Öğrencilerine okuttuğu kitapta “cinsel sapkınlık” içerdiği suçlamasıyla öğretmenlere soruşturma açmakta,

Gazeteleri kapatmakta,

Gazetecileri gözaltına almakta
Birinci dereceden sorumlu olduğu Soma gibi işçi katliamlarını cemaate yıkmaya çalışmakta

Kamu, kurum ve kuruluşlarında fişlemeleri el ele yaptıkları ve hiçbir zaman yargılayamayacağı cemaat grubunu, göstermelik ve hukukî olmayan süreçlerle sadece belli bir süre susturmayı hedeflemekte,

Kurunun yanında yaş da yanar misali akademiye yönelik baskıları artırmakta,

“Ne Darbe Ne Diktatörlük” diyen ODTÜ’lü öğrencilere soruşturma açmakta,

Kaçak Saray’a ek bina inşa etmekte,
İmar ve şehircilik ilkelerine aykırı uygulamaları hukuka aykırı bir biçimde tam gaz devam ettirmekte,

“Beton Martı” gibi projelerle kentlerin talanına yol açmakta ve son olarak da, AKM, AOÇ, TDK, TTK, İller Bankası, MKE, TKİ, DSİ gibi 111 devlet kurumuna ait kamusal varlıkların satış için özelleştirme idaresine devredileceğini duyurmaktadır.

Hatırlatmak isteriz ki, mevcut siyasal iktidar gayrimeşrudur. Zulüm etmeye tüm hızıyla devam etmektedir. Bizler bu “cadı avında”, herkesin darbeci olarak yaftalandığı ve AKP’nin kendisini aklayarak çıkarmayı planladığı bu tozpembe siyasal atmosferde “gerçeklerin” kısa sürede ortaya çıkacağından emin olduğumuzu bildirir ve Vatan, Millet, Sakarya edebiyatına kanmayacağımızı, iktidar hırsıyla ülkemizi, yaşam alanlarımızı, kamusal varlıklarımızı ve üniversitemizi bir bilinmezlik ve kaos ortamına sürüklemeye ve kendi diktatörlüğünü kurmaya çalışan bu iktidara karşı tüm kararlılığımızla, mücadele edeceğimizi bir kez daha bildiririz.

Sinan Cemgillerin fakültesinden dayanışmayla…

ODTÜ Mimarlık Topluluğu

politeknik.org.tr