Oda çalışanları Meliha Taşcı için mücadelede

Oda çalışanları Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi çalışanı Meliha Taşcı’nın işten çıkarılmasına karşı dayanışma eylemleri yapıyor.

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) Bursa Şubesi çalışanı Meliha Taşcı işten çıkarıldı. Taşcı EMO Bursa Şubesi’nde mali gerekçelerle işten çıkarılan dört çalışandan birisi. Meliha Taşçı’yı çıkarılan diğer işçilerden ayıran durum ise oda müdürü tarafından uğradığı ağır hakaret ve bu hakaret sonucunda maruz kaldığı zorlu çalışma koşulları. Oda çalışanları bu sebeplerle Meliha Taşcı için dayanışma eylemleri başlattı.

Meliha Taşçı iki yıl önce (geçtiğimiz çalışma döneminde) EMO Bursa Şubesi müdürünün, şube yöneticilerinin ve eşlerinin önünde, ağır küfürlerine maruz kalmıştı. Yaşanan küfürlü hakaret olayının ardından Meliha Taşçı EMO(oda) Yönetim Kurulu(YK)’na şikayetini iletti ve disiplin süreçlerinin işletilmesi talebinde bulundu. EMO YK oda üyesi olan Şube Müdürü’nü EMO Onur Kurulu’na sevk etti. Onur Kurulu şube ve oda yönetim kurullarının konuyla ilgili idari sorgulama süreçlerini işletmediği için görevlerini yapmadığını belirterek şube müdürüne uyarı cezası verdi. Onur Kurulu’nun kararının ardından EMO Yönetim Kurulu ise oda müdürü hakkında İş Kanunu’na göre işlem talebini 6’ya karşı 1 oyla reddetti. Böylelikle şube müdürü hiçbir şey olmamış gibi işine devam etti. Meliha Taşçı ise iki yıl boyunca kendisine ağır küfürler eden müdürle çalışmak zorunda bırakıldı.

BAOB çalışanlarından basın açıklaması

Bursa Akademik Odalar Birliği(BAOB) çalışanları bugün 12.30’ta basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Bursa TMMOB İKK Kadın Komisyonu’da katıldı. ‘Meliha Taşçı onurumuzdur, yalnız değildir’ diyen BAOB çalışanları TMMOB’nin yasa değişikliğinin gündemde olduğu bu zorlu günler için de ‘Krizler çalışanlarla omuz omuza verilerek aşılır’ diyerek, meslek örgütlerinin mücadelesinin bileşeni olduklarını hatırlattı.

BAOB_aciklama_haber1

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

“EMO Bursa Şubede çalışan arkadaşımız ve ablamız Meliha TAŞCI’ya, 10 gün önce yazılmış ancak 25.12.2014 tarihide tebliğ edilmiş, İş akdi fesih yazısını üzülerek ve şaşkınlıkla öğrenmiş bulunuyoruz.

Meliha Taşcı, Uzun yıllar boyunca, TMMOB Çatısı altında bulunan, EMO Bursa Şube ve KMO Bursa Şubesinde, emeğini ve özverisini esirgemeden çalışmış, yeri geldiğinde dişini tırnağına takmış, Odalarımızın amaçlarını ve mücadelesini benimsemiş, hiçbir zaman alacağı maaşı önemsemeden ve hatta zaman zaman alacağından feragat ederek odalarımızda özellikle örgütlenmeye katkı sağlamış olmakla birlikte daha sayamayacağımız birçok mücadelenin içinde yer almıştır.

Akademik Odalarımızın, yıllardır işçi ve emekçinin yanında mücadele ediyor olması biz çalışanlar için gurur kaynağıdır. Biz inanıyoruz ki, bu duruş hiç bozulmadan devam edecektir, etmelidir. Leroy Merlin, Sütaş, Nestle gibi süreçlerde odalarımızın tutumu bunun en güzel örneklerindendir. İşte tam bu noktada, EMO Bursa şubede yaşananlar akıl almaz bir tezatlıktır.

Biz çalışanlar biliyoruz ki; Ekonomik gerekçeler ile işten çıkarmalar, ancak ve ancak her sendelediğinde, emekçileri feda etmek yöntemini ilk çözüm olarak gören sermayenin hareket tarzıdır.

Ülkemizi yönetenlerin torba yasaları ile ortaya koyduğu, odalarımız üzerindeki baskı ve yıldırma politikaları, Çalışanıyla, Üyesiyle ve Yönetimiyle omuz omuza mücadele edilerek aşılabilir. Biz çalışanlar bu mücadeleyi vermeye hazırız.

Bu gerekçeler ile, 60 yıllık tarihi boyunca mücadelenin en önemli aktörlerinden olan EMO’nun bu tutumundan vazgeçmesini talep ediyor, Meliha Taşcı’nın haklı mücadelesinde yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

BAOB Çalışanları”

TİS’e aykırı işten çıkarıldı, çalışanlar mücadele sözü verdi

Meliha Taşcı aynı zamanda Tez-KOOP İş Sendikası üyesi. Geçen yıl sendikayla yapılan Toplu İş Sözleşmeleri(TİS) görüşmelerinde, EMO’nun gelir-gider durumu sebebiyle oda çalışanları zam almamış, mali nedenlerle oda çalışanlarının işten çıkarılmayacağı maddesi TİS’e eklenmişti. Taşcı’nın işten çıkarılması bu sebeple TİS’e de aykırı.

Meliha Taşcı’nın iş sözleşmesinin 25.12.2014 günü feshedilmesinden sonra sendika üyesi iş arkadaşları farklı EMO şubelerinden Taşcı’ya mücadele sözü verdi. EMO İstanbul Şubesi, EMO Ankara Şubesi ve oda çalışanları Meliha Taşçı için 26 Aralık Cuma günü, sendika önlükleriyle çektirdiği fotoğraflarla selam gönderdi.

BAOB_aciklama_haberEMO ve Ankara Şubesi çalışanları

BAOB_aciklama_haber3EMO İstanbul Şubesi çalışanları

EMO küfür eden üyesine görev vermeye devam ediyor

EMO Bursa Şubesi’nde işten çıkarılanlar arasında küfür eden şube müdürü de yer alıyor. Şube müdürü iki yıl sonra mali gerekçelerle işten çıkarılmış olsa da, odanın düzenlediği etkinliklerde görev almaya devam ediyor. Son olarak 44. Dönem Yönetim Kurulu(mevcut yönetim kurulu) son toplantısında EMO TESEM (Türkiye Elektronik Sanayi ve Elektronik Mühendisliği)Kurultayı sekreterliğine Meliha Taşçı’ya küfür eden ve ettiği küfürü kabul eden eski müdürü atadı.

 

politeknik.org.tr