Obama, Meksika’nın ‘Petrol Sularında’ Yüzdü

ABD Başkanı Barack Obama, petrol sızıntısında büyük zarar gören Meksika Körfezi’nde kızı Sasha ile yüzdü ve ‘deniz temiz’ mesajı vermeye çalıştı.

ABD’nin Florida eyaletine gelen Obama, ülke turizminin zarar görmesini engellemek için 9 yaşındaki kızı Sasha ile çevre felaketi yaşanan Meksika Körfezi’nde denize girdi. Petrol kuyusu kazasından sonra bölgeye beşinci ziyaretini gerçekleştiren Obama, ailesiyle beraber haftasonunu Florida’da bulunan Panama City’de geçirdi.

Meksika Körfezi’nde 20 Nisan’da petrol platformunun patlamasından sonra iki ay boyunca her gün 100 bin varil petrol denize karışmış, olay denizdeki canlı hayatı ve bölge turizmine büyük ölçüde zararlar vermişti. BP Petrolü deniz yüzeyinden gemilerle temizlenmeye çalışmıştı ancak denizin tamemen temizlenmiş olma ihtimali yok. Denizin bin 600 metre dibindeki petrol kuyusu ise, uzun çalışmalar sonunda kapatılabilmişti.

Meksika’daki kuyudan 15 Temmuz’dan bu yana sızıntı olmuyor. Ancak İngiliz petrol devi BP’nin sızıntının meydana geldiği kuyuyu tamamen kapatabilmiş değil.

 

Felaketten zarar görenler ise BP’nin taahhüt ettiği 20 milyar Euro’luk tazminat konusunu ağırdan almasından şikayetçi.

politeknik.org.tr