Nükleer Santral Toplantısına Halk Engeli

Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral projesine karşı çevre örgütleri ve bölge halkı, ÇED toplantısının yapılmasına izin vermedi

Mersin’in Büyükceli Beldesi’ne bağlı Akkuyu mevkiinde kurulması planlanan nükleer santral ile ilgili olarak bilgi vermek amacıyla yapılmak istenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı protestolar sonucunda yapılamadı. Köylüler ve nükleer karşıtları, sabahın erken saatlerinden itibaren toplantının gerçekleştirileceği düğün salonunun önünde beklemeye başladı.

Toplantıya başlamak istenmesine karşı çıkan köylüler salona girmek isteyince jandarma ile köylüler arasında arbede yaşandı. Jandarma köylülere sert bir biçimde müdahale etti, ancak buna karşın salona girilmesini engelleyemedi.

“Buralar bizim size bırakmayacağız”, “Akkuyu Çernobil olmayacak” sloganları atan köylüler, konuşmacıların sözünü kesti. Nükleer karşıtları kürsünün engelleme girişimlerine karşın kürsüye çıktı ve mikrofona el koydu. Alkışlarla desteklenen eylem nedeniyle toplantı gerçekleştirilemedi.

‘Patlamaya hazır bomba kuruluyor’
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Nükleer Karşıtı Platform (NKP), halkın taleplerini dinlemekten çok bir formaliteye dönen toplantıya katılacağını açıkladı. AKP’nin güvenli bir santral inşa etme, inşaatı bağımsız denetime tabi tutma ve halkın görüşlerini alma niyeti olmadığını belirten NKP, bu santrallerin patlamaya hazır bomba gibi olduğunun altını çizdi. NKP, ikinci bir Çernobil’in ve Fukuşima’nın Mersin’e inşa edilmesine izin vermeyeceklerini duyurdu.

Kaynak: Sendika.Org