Mühendislik öğrencilerinden Giritli Parkı için mücadele çağrısı


Politeknik Genç, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin otopark projesiyle yok etmeye çalıştığı Giritli Parkı’nı savunmak için başlatılan mücadelenin büyütülmesi için mühendislik, mimarlık, planlama öğrencilerine çağrı yaptı: ‘Parkımıza, yaşam alanımıza, kentimize sahip çıkmaya!’

Politeknik Genç’in açıklaması şöyle:

Doğaya, kente, ağaca, parka saldırılar devam ediyor. Antalya’da doğa savunucularının maden şirketlerince öldürülmesi, maden işçilerinin iş cinayetlerinde hayatını kaybetmesinin üzerinden çok geçmedi, bu defa Antalya Büyükşehir Belediyesi Giritli Parkı’nı yıkıp yerine katlı otopark projesini açıkladı.

Muratpaşa ilçesi Üçgen mahallesinde bulunan Giritli Parkı yapı yoğunluğu yüksek bir bölgede halkın nefes alacağı nadir ortak alanlardan biri olarak biliniyor. Erguvan, dut ve sedir ağaçlarıyla çevrili park, beton binalardaki evlerinden çıkıp nefes alırken, mahallelinin buluşma noktası, çocukların da oyun oynama sahası konumunda. Yerle bir edilmek istenen parkta Girit Kültür Evi ve Müzesi de bulunuyor. Muratpaşa halkı şimdi imza toplamaya, geceleri nöbet tutmaya ve bir dizi etkinlikle tepkilerini duyurmaya, parklarını korumaya çalışıyor.

Giritli Parkı’na boş arsa muamelesi
AKP’li Belediye Başkanı Menderes Türel, 2004-2009 yerel yönetim döneminde başlattığı Meydan-Fatih Tramvay Hattı Projesiyle Şarampol Caddesi ve etrafını yıllar süren kalıcı şantiyeye çevirmişti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, şimdi de “Efsane Geri Dönüyor” sloganıyla başlattığı “Şarampol Caddesi Projesi” için esnafın ‘araç park sorununu çözmek’ üzere bir sokak ilerideki Üçgen mahallesinde bulunan Giritli Parkı’nı katlederek otoparka çevirmeye çalışıyor. Türel, mahallenin ortak yeşil alanına boş arsa muamelesi yapıyor, meslek ve bilim insanlarının karşı çıkışına rağmen ‘çılgın proje’ akılsızlığında ısrar ediyor.
Proje dahilinde yapılacak Şarampol Caddesi’nin de trafiğe kapatılması ile birlikte araç trafiği artık mahallenin içinden akacak, yayaların, engellilerin, çocukların yaşamı tehdit edilecek.

Parkımızı savunuyoruz!
Doğa savunucularını katleden, ekosistemi hiçe sayan, kamusal alanları inşaat sermayesine pazarlayan, parklarımızı boş arsa gibi görenlere karşı parkımızı, yaşam alanlarımızı savunuyoruz. Mühendislik, mimarlık, planlama öğrencileri olarak buradayız, Giritli Parkı’nı, yeşil alanımızı, mahallenin nefes alma alanını savunuyoruz. Nöbetteyiz! Antalya’daki tüm mühendislik, mimarlık, planlama öğrencilerini, sıra arkadaşlarımızı bu mücadeleye davet ediyoruz.

Politeknik Genç

politeknik.org.tr