Mühendislerden kampanya: ‘TMMOB Genel Kurul Tarihi değistirilsin’
Spread the love

Mühendisler Haziran İsyanı’nın tarihsel olarak birinci yılına denk gelen TMMOB Genel Kurul tarihinin değiştirilmesi için imza kampanyası başlattı.

TMMOB Genel Kurulu’nun 29 Mayıs-1 Haziran olarak belirlenen tarihiyle, ülkenin dört bir yanında kitlesel eylemlerin yaşandığı Haziran İsyanı’nın görmezden gelindiğini belirten mühendisler, mimarlar, şehir plancıları #TMMOBGenelKurulTarihiDegistirilsin kampanyası başlattı.

TMMOB’un üyesiyle, delegesiyle o tarihlerde sokaklarda direnişin bir parçası olması gerektiğini düşünen mühendisler, mimarlar, plancılar, “31 Mayıs yani son yılların en kitlesel eylemliliklerine sahne olan Haziran İsyanı’nın ardından ‘hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığı’ bir yılı geride bırakırken; örgütümüz TMMOB’nin Genel Kurul tarihinin 29 Mayıs- 1 Haziran olarak belirlenmesi bir isyanı görmemek olacaktır. Bu kabul edilemez tarihi bir hata olacaktır.” diyerek örgütleri TMMOB’ye ve imzalarıyla bu kampanyayı büyütecek meslektaşlarına çağrıda bulundu.

#TMMOBGenelKurulTarihiDegistirilsin kampanyasına imza vermek için tıklayınız.

 

İmza kampanyasının çağrı metni şöyle:

#TMMOBGenelKurulTarihiDegistirilsin

Gezi Parkı’nda başlayarak yurt genelinde son yılların en kitlesel eylemliliklerine sahne olan Haziran İsyanı’nın tarihsel yıldönümüne denk gelen #TMMOBGenelKurulTarihiDegistirilsin

Biz mühendis, mimar ve şehir plancıları; AKP’nin kentsel yıkım projelerinin, doğal yaşam alanlarımızın talanının, antidemokratik uygulamaların, baskının, güvencesizliğin kıskacına sürükleniyoruz. Mesleğimizin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı, TMMOB’nin görevlerinin tırpanlandığı, mühendislik-mimarlık ve plancılık yetkilerimizin kısıtlandığı zor günlerden geçmekteyiz. Hayatımızın tümünü hedef alan saldırılara karşı bizler mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları olarak Gezi’de yerimizi almış, Haziran İsyanı’nı büyütmüştük.

31 Mayıs yani son yılların en kitlesel eylemliliklerine sahne olan Haziran İsyanı’nın ardından ‘hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığı’ bir yılı geride bırakırken; örgütümüz TMMOB’nin Genel Kurul tarihinin 29 Mayıs- 1 Haziran olarak belirlenmesi bir isyanı görmemek olacaktır. Bu kabul edilemez tarihi bir hata olacaktır.

İktidarın tüm saldırılarına karşı, üyelerimizin sokaklarda, meydanlarda hayatı pahasına direndiği, yılgınlığın yerini umuda bıraktığı, ülke tarihinin en kitlesel isyanını büyütmekle yükümlü olan TMMOB, bu tarihlere sokakta sahip çıkmalıdır. TMMOB bileşenleri delegesinden üyesine bu tarihlerde bir katılım ikilemi (genel kurul- Haziran İsyanı eylemleri) yaşamak zorunda bırakılmamalıdır. Sokakları ve meydanları özgürlük ve demokrasi mücadelesinin beşiği haline getiren bir isyanın ardından, mühendisler, mimarlar, plancılar Haziran isyanında öldürülenlerin hesabını sorarak bu mücadeleyi sürdürmeye çalışmalıdır. Yaşamımız, özgürlüğümüz, geleceğimiz iktidar tarafından hedef haline gelmişken TMMOB’ye düşen görev isyanı büyütmek olmalıdır.

Bunun için “artık çok geç” olmadan, masum bir dikkatsizlik olarak değerlendirilmesi gerektiğini umduğumuz #TMMOBGenelKurulTarihiDegistirilsin

politeknik.org.tr


Spread the love