Mühendisler, mimarlar, plancılar Sur söyleşisinde buluştu

Politeknik Bilim Teknik Kent Emek Söyleşileri’nin üçüncüsünde mühendisler, mimarlar, plancılar, mimar Roza Zümrüt yürütücülüğünde, Diyarbakır Sur’daki yıkımı, savaş politikalarıyla yok edilmeye çalışılan kentsel belleği ve tarihsel kimliği konuştu
Politeknik Bilim Teknik Kent ve Emek Söyleşileri’nin üçüncüsü ‘Mimarisiyle, planlamasıyla, tarihiyle yok edilmeye çalışılan Sur’ başlığı ile 2 Kasım Perşembe günü mimar Roza Zümrüt’ün yürütücülüğünde Mimarlar Odası Kadıköy Temsilciliği’nde gerçekleştirildi.

Söyleşi, Roza Zümrüt’ün Sur’da yaşanan tahribat ve Sur için hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planları’na dair sunumu ile başladı. Uydu fotoğraflarıyla yıkımın ve mevcutta devam eden inşaat sürecinin gözler önüne serildiği söyleşide, kentsel belleğin yok edildiği konuşuldu. Bu süreçte AKP’nin savaş politikalarıyla Sur’da yaşayan yoksul halkın göç ettirildiği, ‘acele kamulaştırma’ kararlarıyla birlikte Sur’un tamamının tarihi ve sosyolojik yapısının yok edilmeye çalışıldığı tartışıldı. Belediye imar yönetmeliklerinin, UNESCO kararlarının kısa bir tarihçesinin anlatıldığı söyleşide kısa da olsa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin tarihçesi ve kent yaşamına yansıyan olumlu ya da olumsuz politikaları hakkında bilgiler verildi.


Söyleşide en dikkat çekici vurgu Sur’daki kentsel dönüşümün boyutu ve yöntemi itibari ile eşi benzeri görülmemiş bir kent suçunun işleniyor olmasıydı. Sur’da yaşanan tarihi ve sosyolojik tahribatın geri dönüşü olmadığı ve sürecin hukuksuz ilerletildiği konuşuldu. Söyleşide ayrıca, Sur’da yaşanan kentsel yıkımın AKP’nin savaş politikalarının bir parçası olduğu konuşuldu.

politeknik.org.tr