Mühendisler, mimarlar, plancılar Ahmet Şık’la buluştu: ‘Mücadeleyi birlikte büyüteceğiz’
Spread the love

Mühendisler, mimarlar, plancılar Politeknik’in düzenlediği söyleşide, yıllardır meslek onuruna ve mesleki sorumluluklarına sahip çıktığı, halkın haber alma hakkını savunduğu için çeşitli davalarla yargılanan, tutuklanan gazeteci Ahmet Şık ile buluştu. Dün (11 Haziran) Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yapılan söyleşinin gündemi, gazetecilikten HDP milletvekilliği adaylığına giden süreç, mücadele, direniş ve dayanışma oldu.

Etkinlik moderatör Pınar Hocağulları’nın konuşmasıyla başladı. AKP-Saray iktidarının baskın seçim kararının ardından ortaya çıkan tabloyu aktaran Hocaoğulları, 24 Haziran ve sonrası için sorumlulukları, neler yapılabileceğini konuşmak üzere biraraya geldiklerini belirtti ve sözü Ahmet Şık’a verdi.

‘Umudumuz birlikteliğimiz’
Zor bir dönemde zor bir kararla aday olduğunu belirten Ahmet Şık, 16 yıllık çürümüş iktidarın yarattığı tahribatın karşısında umudu, itirazları büyütmeyi, barışı, özgürlüğü savunmayı görev olarak aldığını, yıllardır gazeteci olarak savunduğu değerleri Meclis’e taşımak istediğini belirtti. HDP’nin barajı yeniden yıkmasını sağlamak adına çalışmanın bir parçası olduğunu belirten Ahmet Şık, güzel yarınlar için Saray rejiminin yenilgiye uğratılmasının zorunluluk olduğunu vurguladı.

Ahmet Şık, herkesin geleceğinin, zıvanadan çıkmış bir kişinin iki dudağı arasında olduğu mafya saltanatının tarihe gömüleceğini belirtti. Şık, devleti yağmalayanların, kamusal varlıkları yok edenlerin en çok Gezi’den korktuğunu, bir arada durmanın, birlikte mücadelenin kötülükle yoğrulan iktidarı yıkacağına inandığını vurguladı. Şık, 24 Haziran’da HDP’ye oy çağrısı yaptı ve 24 Haziran akşamı ve sonrasında bir arada olmaya devam edeceklerini belirtti.

‘Hep birlikte Tamam’lamaya’
Etkinlikte söz alan Politeknik YK Sekreteri Efe Ersöz, referandumda yürüttükleri ortak Hayır mücadelesinin şimdi de Mühendisler, Mimarlar, Plancılar Tamam Diyor çalışmasıyla sürdüğünü belirtti. Ersöz, Maslak, Esentepe, Kozyatağı gibi beyaz yakalıların yoğun çalıştığı yerlerde yapıaln bildiri dağıtımlarına herkesi davet etti.

Etkinlik 25 Haziran ve sonrasında görüşmek üzere verilen sözlerle son buldu.

Söyleşinin tamamını izlemek için:

politeknik.org.tr


Spread the love