MMO’dan İSKİ’nin ön ödemeli sayaç dayatmasına tepki

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi İSKİ’nin uygulamaya başladığı kontörlü su sayaçları uygulamasına tepkili. Oda yetkilileri “1 milyar 250 bin dolar harcanıyor, yönetmeliklere aykırı şekilde abonelere haber verilmeden su sayaçları değiştiriliyor” diyor.


Ankara’da doğalgaz sayaçlarıyla ilgili tartışma sürerken İstanbul’da da “ön ödemeli (kontörlü)su sayaçları” tartışılıyor. Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya başlanan ve abonelere 300 YTL karşılığında satılan “ön ödemeli (kontörlü)su sayaçları” mahkemelik olmuş ve İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. İstanbul’da İSKİ’nin su sayaçlarını değiştirme kararına Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi karşı çıkıyor.

İşte odanının sayaçlarla ilgili itirazları;

ESKİ BEDELLE ARADA ÇOK FARK VAR

İSKİ “su sayacı bedelini abonelerden almıyoruz” diyor. Beni oturduğum binada da sayaç değişimi yapıldı. Gerçekten de abonelere sayaç bedeli ya da montaj bedeli diye bir şey yansıtılmıyor. Ama sayaçlar arasında çok ciddi bir fark var. Yeni kontörlü sistem diyorki; 1 kontör eşittir 4 YTL. “Bir kontör kaç metreküp?” diye soruyoruz. “1 ile 10 metreküp arasında alırsan, 1 kontör 2 metreküp, 11- 20 kontör arası alırsan 1 kontör 1.33 metreküp, 21 metreküpü geçerse 1 kontör eşittir 1 metreküptür” diyor. Dolayısıyla bizim aldığımız kontör sayısı arttıkça ödediğiniz para artıyor ama aldığınız su miktarı azalıyor.

BELEDİYEDEN YETERLİ CEVAP ALAMADIK

Oda olarak belediyeye yazılı olarak sorduk. Belediyenin konuyla ilgili karar alması gerekiyordu. “İstanbul’da ön ödemeli su sayacına geçiş sistemi var bununla ilgili bir karar alınmış mıdır? Karar alındıysa bununla ilgili bir ihale yapılmış mıdır? Yapıldıysa kimler katılmıştır? Kazanan kimdir? Ne bedelle kazanmıştır? Uygulama ne aşamadadır?” diye sorduk. Bize iki satır bir yazı yazdılar diyorlar ki “Biz 2008-2012 yılları arasında böyle bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Çalışmalar yapılmaktadır ama şu anda teknik çalışmalar devam etmektedir” diyor.

UYGULAMA YASAYA AYKIRI

İSKİ su sayaçlarını abonelerden habersiz değiştiriyor. Sayaçlar vatandaşların kendi mülküdür. Nasıl evinizin kapısı, evinizin önündeki arabanız sizin mülkünüzse sayaçlarda size ait bir mülk. Size sormadan sayacınızı değiştiremezler. Dolayısıyla mülkiyet hakkına da tecavüz ediyorlar. Bu uygulamada en büyük usulsüzlük yasaya aykırı olmasıdır.

NE TEKNOLOJİK NE DE YASAL ZORUNLULUK VAR

Bizim binamızda ön ödemeli sayaç yoktu suyumuzu kullanıp, bedelini ödüyorduk her şey yolundaydı ama değiştirdiler. Dolayısıyla sayaç değişimiyle ilgili teknolojik bir gerekçe yok. Yasal bir gerekçede yok. Devlet, Avrupa Birliği, hiçbir yasa, kimse dememiş ki “bu su sayaçlarını değiştirin” diye. Ne teknolojik ne de yasal olarak böyle bir zorunluluğu var. Buna karşın 1 milyar 250 bin dolara mal olacak bir yatırım öngörüyorsun neden? Bu bedeli nereden karşılayacaksınız? diyoruz. Aslında su satın alırken bunun nereden karşılanacağını anlıyoruz.

CİHAZLARIN SİSTEMDE TANIMI YOK

Bizim sayacımızı söküyor onu da ne yapıyor bilmiyoruz. Vatandaşları yeni sisteme geçirmek zorunda bırakıyor. Başta çok ciddi teknik problem var. Bu tür cihazlarda sistem onayı olmalıdır. Mutlaka TSE standartlarına uymak zorunda buna da aykırı. Sistemde böyle kontörle çalışan cihazı tarif eden bir yapı yok. Hele ki kontörü artınca metreküpü basamaklandıran bir sistem hiçbir yerde yok. Tamamen kendi kafalarına göre uydurdukları bir sistem.

HARCANAN PARA 1 MİLYAR 250 BİN DOLAR

Kamu tarafından hiçbir yaptırım, zorunluluk yokken üstelik yasaya da aykırı bu işi yaptıklarına göre iki gerekçeleri olabilir. Bir “Su paralarını tahsil edemiyoruz kasamız boşalıyor hadi bu sisteme geçelim de paramızı baştan tahsil edelim” gibi pragmatist bir yaklaşım olabilir ki böyle bir gerekçeleri var. İkincisi de birilerine bu paraların peşkeş çekilmesi olabilir. Bunun başka bir gerekçesi olamaz. İhaleleri alan firmanın her yerde aynı firma olduğunu görünce aslında bu ihtimalde kuvvetleniyor. Bizim öngördüğümüz bu sayaçlar için ödenecek miktar 1 milyar 250 bin dolar ama bundan fazlada olabilir.

 


Kaynak: internethaber.com