MMO: Yaşar Seğmen‘e Özgürlük!

Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu yaptığı açıklama ile Kocaeli’nde 22 Kasım 2011’de gözaltına alınarak tutuklanan MMO öğrenci komisyonu üyesi Yaşar Seğmen’in serbest bırakılmasını istedi.


Açıklama metni şu şekilde:

AKP iktidarı, son zamanlarda gittikçe arttırdığı tutuklama terörüyle yarattığı korku imparatorluğunu pekiştirmek istemektedir. Yargının AKP iktidarının elinde tamamen siyasallaştığı ve muhalifleri sindirme aracı olarak kullanıldığı bu dönemde; gazeteciler, avukatlar, akademisyenler, öğrenciler, işçiler, köylüler, sendika yöneticileri, çeşitli parti ve dernek yöneticileri hukuksuzca tutuklanıp cezaevlerine konulmaktadır.

İşte böyle bir dönemde, geçtiğimiz yıllarda komisyonumuzda aktif bir çalışma yürütmüş olan Kocaeli Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü öğrencisi Yaşar Seğmen`in de aralarında bulunduğu 12 öğrenci Kocaeli`nde yapılan operasyonlar sonucu hukuksuzca tutuklanmıştır.

Gözaltında iken; “ulaşım zammını protesto eylemlerine katıldığınız söyleniyor, bir örgütten mi emir aldınız?” “halkı isyana teşvik ettiğiniz söyleniyor, niye böyle bir şey yaptınız?” sorusu yöneltilen üyemiz, sadece anayasal hak olan demokratik protesto hakkını kullanmış ve dizilerde bile hikayesi anlatılan, sokaklara anıtları dikilen kişileri anmıştır.

AKP iktidarı, bugün, polislerini ve özel yetkili savcılarını kullanarak darbe koşullarını aratmayan operasyonlar düzenlemektedir. Kütüphanelerde bile bulunan kitapları okumak, filmleri izlemek; şemsiye ve puşi bulundurmak “silahlı terör örgütü kurmaya ve örgüt üyeliğine delil” olarak gösterilebilmektedir.

500 öğrencinin tutuklu olduğu Türkiye`de Hopa Davası, bu mesnetsiz iddiaları tamamıyla çürütmüştür. Ankara`da kazanılan adalet, ne yazık ki öğrenciler 6 ay cezaevinde kaldıktan sonra gerçekleşmiştir. MMO olarak bu haklılığın izinden giderek baskılara ve tutuklamalara karşı sessiz kalmayacağımızı ve öğrenci üyemiz Yaşar Seğmen`in yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

Yunus YENER
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Sekreteri

 

 

 

politeknik.org.tr