MMO Öğrenci Üyesinin Özgürlük Yürüyüşü Sürüyor
Spread the love

Makina Mühendisleri Odası öğrenci komisyonu ve Öğrenci Kolektifleri üyesi, İTÜ Öğrencisi, Burak Ergene’nin “Özgür ve Demokratik Üniversite İçin Ankara Yürüyüşü” ikinci gününde Bolu’ya ulaştı.

İTÜ’de 2 Aralık’ta Maçka Kampüsü’nde yaşanan saldırıda üniversitesini faşistlere karşı savunduğu ve rektörlüğün aldığı afiş asma yasağına uymadığı için 1 yarıyıl uzaklaştırma cezası alan Burak Ergene 10 Mart Salı günü İTÜ Maslak Kampüsü’nden yola çıktı. Burak Ergene’yi İTÜ’de kalabalık bir öğrenci topluluğu,  “YÖK GİTSİN – ÖZGÜRLÜK GELSİN – ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ” pankartı açarak uğurladı. “İTÜ’de Özgürlük İstiyoruz”, “Demokrasi İçin Yürüyoruz”, “Bekle Bizi Yusuf Biz Geliyoruz”, “Rektör İstifa”, “YÖK Kalkacak Polis Gidecek Üniversiteler Bizimle Özgürleşecek”, “AKP Defol Üniversiteler Bizimdir”, sloganlarının atıldığı uğurlama sırasında Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi pankart açtı ve Şube Sekreteri Alkım Erdönmez destek konuşması yaptı.

 

Yoğun yağmura ve şiddetli soğuğa rağmen İzmit’e yürüyerek giren Ergene’yi İzmit Öğrenci Kolektifi karşıladı. Merkez Bankası önünde Makina Mühendisleri Odası İzmit Şubesi ve Eğitim-Sen İzmit Şubesi temsilcileri ile buluşularak basın açıklaması gerçekleştirildi. Burada MMO temsilcileri “Saldırılar ve soruşturmalar Karşısında Öğrencilerin Yanındayız” pakartı açtılar. Kocaeli’de bir öğrencinin daha katılımıyla devam eden üniversitelerde özgürlük istiyoruz yürüyüşü Kocaeli’den MMO İzmit Şubesi Öğrenci Komisyonu tarafından uğurlandı.

Yürüyüş dün de Bolu’ya vardı. Bolu’da Kardelen Meydanı’nda MMO Bolu Temsilciliği, Bolu Yurtsever Cephe, Bolu Halkevi ve AİBÜ Öğrenci Kolektifi, yürüyen öğrencileri karşıladı. Yürüyüşü gerçekleştiren iki öğrencinin konuşmalarının ardından AİBÜ Öğrenci Kolektifi basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından öğrenciler Ankara’ya doğru tekrar yola çıktılar. 13 Mart Cuma sabahı, Ankara’da olacak olan öğrenciler, Ankara Üniversitesi DTCF’de bir açklalama yapacaklar..

MMO Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da bir basın açıklaması yaparak, İTÜ yönetiminin saldırıya uğrayan öğrencileri cezalandırdığını belirterek, bu yanlış kararan dönülmesini istedi. Koramaz MMO merkez öğrenci komisyonu üyesi Burak Ergene’nin “Özgür Bir Üniversite” talebiyle başlattığı yürüyüşünü Oda olarak desteklediklerini kaydetti.

Basın açıklamasının tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

 


Spread the love