MMO: “Halk AKP Faşizmine Dur Dedi”

Bilindiği üzere AKP iktidarı gerici dinci ideolojisi eşliğinde bütün ülkeyi sömürü ve rant alanı haline dönüştürmektedir. Emek, demokrasi, cumhuriyet, laiklik değer ve kazanımlarına yönelik çok yönlü ve sistemli saldırılara karşı gösterilen meşru halk tepkileri ise faşist yöntemlerle bastırılmaya çalışılmaktadır. Ancak giderek artan bu sömürüye, rant ve talan politikaları ile gerici uygulamalara ve bu politikaların koruyucusu olan polis zulmüne karşı birikmiş tepkiler de  oluşmuştur. En son Taksim Gezi Parkı direnişi ile başlayan ve bütün ülkeye yayılan direnişe karşı devlet merkezli şiddet dalgasına halk boyun eğmeyip, alanlara, mahallelere, sokaklarına çıkarak, tenceresiyle, tavasıyla, birleşik protestolarıyla AKP faşizmine dur demiştir.

AKP iktidarının polis aracılığıyla uyguladığı ve bir iç savaşta görülebilecek devlet terörü sonucu bütün ülkede binlerce gözaltı, binlerce yaralı bulunmaktadır. İktidarın toplumsal muhalefete karşı sergilediği tahammülsüz tutum öylesi boyutlara ulaşmıştır ki, yaralılara revir hizmeti gören Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Odamızın İstanbul Şubesi dâhil birçok mekan özel saldırılara maruz kalmış, TMMOB binasının bulunduğu binaya gazlı saldırı düzenlenmiş, Oda merkezinin de bulunduğu Kızılay bölgesinde hemen her binaya gazlı ve fiziki saldırılar yapılmıştır.

AKP‘nin yedeğindeki büyük medya sansürüne rağmen direnen güçler kendi iletişim ağlarını kurarak ülkenin bütün kentleri, ilçeleri ve beldelerinde önemsenmesi gereken bir halk muhalefeti tepkisi oluşturmuştur.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, bu halk muhalefetinin, toplumsal muhalefetin bir parçasıdır.

Odamız, TMMOB çatısı altında, bilime ve tekniğe dayalı uygulamalara, ülke ve halk çıkarlarına, emeğin haklarına, demokrasi, cumhuriyet, laiklik ve insanlık değerlerine sahip çıkarak AKP uygulamalarına, dikta özlemine ve faşist yöntemlerine örgütlü üye temelindeki direngen yapısıyla her zaman karşı çıkmıştır. Odamız, bu tutumunu bundan sonra da kararlılıkla sürdürüp, bilimsel-teknik mesleki değerleri ile ülke ve halk çıkarlarını korumaya ve bu uğurda mücadeleye devam edecektir.

Hükümete çağrımızdır, halkın sesine kulak verin ve bu baskı-şiddeti durdurun.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası