MMO Genel Kurulu’nda delegeler ‘değişim’ istedi

MMO Genel Kurulu ve seçimleri 26-27 Nisan tarihlerinde yapıldı. Genel Kurula katılan birçok delege yıllardır odanın yönetim kademelerinde bulunanların değişmesini ve genç, kadın mühendislere örgütte görev verilmesini dile getirdi.

mmo-45-genel-kurul

Makina Mühendisleri Odası (MMO) 45. Olağan Genel Kurulu 26 Nisan Cumartesi günü Ankara Kocatepe Kültür Merkezi’nde düzenlendi. MMO 45. Genel Kurulu’na geçmiş yıllardaki Genel Kurullara göre genç katılım daha fazla oldu. Genel Kurul’da uzun yıllardır odanın yönetim kademelerinde bulunanların artık değişmesi, MMO’nun yenilenmesi dile getirildi.

Genel Kurul’da “MMO yönetimi, şube yönetimleri, il ve ilçe temsilcilik yürütmelerinin istekleri doğrultusunda eş başkanlık sistemini uygulaması” üzerine verilen önerge “yasa değişikliği gerektirdiği” gerekçesiyle Genel Kurul delegelerine sunulmadı. “Kadınların yönetim kademelerinde eşit temsiliyetinin sağlanması için yönetim kuruluna yetki ve görev veren” önerge ise başta mevcut MMO yönetimi ve çeşitli şube başkanlarının olmak üzere tüm engellemelere rağmen 103 ret oyuna karşı 108 evet oyuyla kabul edildi.

MMO seçimleri 27 Nisan Pazar günü MMO Genel Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurul’daki havanın aksine geçmiş dönem yönetim kurulunun neredeyse tamamı ve 10 yıldır MMO temsilcisi olarak TMMOB Yönetim Kurulu’na giden Mehmet Soğancı tekrar aday oldu.

MMO seçimlerine demokrat mühendisler tek liste girdi. Seçimlerde 932 delegenin 738’i oy kullanırken TMMOB YK üyeliğine aday olan Mehmet Soğancı 579 oyda kaldı. Geçtiğimiz dönem MMO YK başkanlığı yapan, MMO Yönetim Kurulu adayı Ali Ekber Çakar ise 609 oy aldı.

Seçim sonuçları şu şekilde;

MMO Yönetim Kurulu (Asıl)
Ali Ekber Çakar
Yunus Yener
Ercüment Şahin Çervatoğlu
Tahsin Akbaba
Abdullah Selçuk Soylu
Osman Tezgiden
Bedri Tekin

MMO Yönetim Kurulu (Yedek)
Elif Öztürk
Şayende Yılmaz
Çağdaş Akar
Harun Erpolat
Barış Levent
Satılmış Göktaş
Banu Akın

MMO Onur Kurulu (Asıl)
Ahmet Turan Dörtdemir
Mehmet Selçuk Göndermez
Rıza Erhan Kutlu
Turgut Bozkurt
Nusret Doğan Albayrak

MMO Onur Kurulu (Yedek)
Mustafa Yazıcı
Serhat Temel
Cumhur Pekdemir
Ali Haydar Karaçam
Nedim Kara

TMMOB Yönetim Kurulu
Mehmet Soğancı
Melih Şahin
Tevfik Peker

politeknik.org.tr