Mimarlar ve şehir plancıları: Gezi’yi karalamalarına izin vermeyeceğiz

Mimarlar ve şehir plancıları, Gezi nedeniyle hazırlanan ve aralarında üyelerinin de bulunduğu 16 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen iddianameye tepki gösterdi: Gezi Direnişi’ni suçla, terörle, darbeyle anılan bir eyleme dönüştürmenize izin vermeyeceğiz!

Haziran İsyanı’nın, Gezi’nin üzerinden 5,5 yıl geçmesine rağmen AKP iktidarı, Gezi’yi hedef almaya, kentine, doğasına, yaşamına, ülkesine sahip çıkan Taksim Dayanışması üyelerine yönelik yargılama girişimlerine devam ediyor.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, aralarında yıllardır TMMOB üyesi Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Oda avukatı Can Atalay’ın da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve bir dizi ek ceza istemiyle hazırlanan iddianameye tepki gösterdi.

Mimarlar ve şehir plancıları, tarihsel gerçekliği çarpıtma gayretiyle, tarafsızlığı çoktan tartışmalı hale gelmiş iktidarın, sipariş senaryolarla, Gezi’yi, demokratik hak ve talepleri karalanmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Açıklamada ‘Gezi Direnişi konusunda yalanlar ve çarpıtmalarla, odağı saptırılarak kurgulandığı çok açık bir algı dayatmasıyla bir kez daha karşı karşıyayız. Bu sistemli karalama ve kirletme gayretleri ile Gezi’nin onurlu tarihi, yeniden ve yalanlarla yazılmak istenmekte, böylelikle haksızlığa, adaletsizliğe, keyfiliğe, dayatma ve baskılara karşı ortak geleceğimize umut olmaya çalışan ülkemizin tüm demokratik güçleri susturulmaya, baskılanmaya çalışılmaktadır.’ İfadeleri kullanıldı.

‘Sahip çıkmaya çağırıyoruz’

Meslek odaları, Gezi’nin karalanmasına, üyelerinin hedef haline getirilmesine karşı yan yana durma çağrısı yaptı. Açıklama ”2012’nin şubat ayında bir araya gelen Taksim Dayanışması’nın sekretaryasını üstlenen meslek odaları olarak, başta Taksim Dayanışması’nın bileşenleri olmak üzere, özgürlük ve demokrasi talebiyle ülkemizin geleceğine umut olan tüm kurumları, terörizm, darbecilik, dış güçlerin oyuncağı olmak gibi asılsız ithamlarla lekelenmek istenen Gezi’nin gerçek tarihine sahip çıkmaya çağırıyoruz” ifadeleri ile son buldu.

Açıklamanın tamamı için tıklayınız.

politeknik.org.tr