Mimarlar Odası Kitaplarını Halka Dağıtacak
Spread the love

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Dünya Mimarlık Günü’nde sokakta bir basın toplantısı yaptı. Toplantıda el konulan kitapların halka dağıtılacağı duyurulurken, bandrolsüz yayınları olan TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi de savcılığa ihbar edildi

Haziran İsyanı’ndan sonra AKP’nin hedef haline getirdiği Mimarlar Odası, 7 Ekim Dünya Mimarlar Günü’nü hafta boyuna yayılan bir dizi etkinlikle kutluyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri de etkinlikler öncesinde Konur Sokak’a kurduğu toplantı düzeneğiyle basına ve kamuoyuna seslendi.

Basın toplantısında ilk sözü Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan aldı. Uluslararası Mimarlar Birliği’nin “Mimarlık bir kültürdür” temasını belirlediğini ifade eden Hakkan, kendilerinin de sanatçılar, yazarlar, heykeltıraşlar ve şairlerle “Direniş, mekan, kültür” etkinlikleri planladıklarının bilgisini verdi.

‘Kitaplarımızı halka dağıtacağız’

Polisin odanın bilim insanlarınca hazırlanan kitaplarının bulunduğu deposunu “bandrolsüz kitap” gerekçesiyle basmasına da değinen Hakkan, geçtiğimiz ay oda yönetim kurulunun odasında dinleme cihazı bulduklarını hatırlattı. Odanın yayınlarında ticari kaygı gözetmediğinin altını çizen Hakkan, “Hukuki süreç başlatacağız. Depomuz açıldığında kitaplarımızı ücretsiz olarak halka dağıtacağız. Toplum hizmetinde çalışan Mimarlar Odası çalışmalarını sürdürmeye devam edecek” dedi.

‘Güvencesiz, gerici, baskıcı mimarlık anlayışı var’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Tezcan Karakuş Candan da dünyada Mimarlık Günü kutlanırken, Türkiye’de mimarlığın baskı altında olduğunu belirtti. Candan, “Özel sektörde çalışan mimarlar düşük ücretle sigortasız çalıştırılıyor. Serbest çalışan mimarlar cemaatle iş ilişkisine girmediyse iş alamıyor. Devletle iş yapıyorsanız, tasarım süreçlerinize müdahale ediliyor. ‘Osmanlı, Selçuklu mimarisi yapmazsanız iş alamazsınız’ deniliyor” dedi.

TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ihbar edildi

Mimarların meslek odasının da itibarsızlaştırma saldırısı ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Candan, “kaçak-korsan yayın” yaklaşımının Mimarlar Odası’nın kentine, sokağına, çevresine, yaşamına, kültürüne sahip çıkma mücadelesini hedef aldığını söyledi.

Candan konuşmasında TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin yayınlarından da örnekler verdi ve “Buradan ihbar ediyoruz. TOKİ’nin Konut Kurultayı, Kayabaşı Konut Tasarımı kitaplarında da ISBN numarası yok, bandrol yok. Depo araması sırasında çalışma raporlarımıza da el koydular. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçe yılı performansı onun çalışma programıdır, onda da bandrol yok. Savcılık derhal depolar için arama emri çıkartsın!” dedi.

Mülkiyeliler Birliği de Mimarlar Odası’na yönelik baskı ve itibarsızlaştırma saldırılarına karşı odanın yanında olduklarını belirtti.


Kaynak: Sendika.Org


Spread the love