Mimarlar: Gökçek’in yeni bulvarları kaosu büyütecek, ODTÜ Ormanı yine hedefte

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara’da yapılması planlanan bulvarlar ve ODTÜ ormanının statüsünün değiştirilmesi girişimi hakkında açıklama yaptı. Mimarlar, Melih Gökçek öncülüğünde Ankara kentinin ulaşım kaosunun derinleştirildiğini, kentin içindeki emsal ormanlara sahip AOÇ ve ODTÜ Ormanı’nın tahrip edilmeye çalışıldığını vurguladı.

Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kente yönelik saldırılarının arkası gelmiyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bugün (29 Eylül) basıın açıklaması yayımlayarak Gökçek’in 6 yeni bulvar projesine ve ODTÜ Ormanı’nın halka kapalıymış gibi gösterilerek statüsünün değiştirilmesiyle ranta açılması girişimine tepki gösterdi.

“Yeni bulvarlar hangi parsel parsel satışın değerini artıracak?”
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent içindeki ulaşımın kara yolu ve özel araç kullanımına dönük olarak planlanmasının, yeni bulvar projelerinin bilimsel planlama ilkelerine dayanmadan yeni rant alanları oluşturma girişimi olduğunu belirtti. Açıklamada “Ankara’nın son yeşil ve arazi varlığını talan etme isteğinin ve Ankara ulaşımının içinden çıkılmaz süreçlere götürme isteğinin  bir sonucu olarak yapılması planlanan bulvarların hangi parsellere değer katacağının ve bu parsellerin mülkiyetinin kimlere ait olduğunu da açıklasınlarda bilelim, bu parsel parsel bulvar hangi kulvarlara hizmet edecek.” dendi.

“ODTÜ Ormanı’na göz diktiler”
Arazi bütünlüğü ve sahip olduğu doğal değerler açısından Başkent’in en önemli nefes alma alanlarından biri olan ODTÜ Ormanı’nın statüsünün değiştirilmesi için rapor hazırlanmasına tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, amacın ODTÜ ormanını toprak bütünlüğünü parçalayarak yok etmek olduğunu söyledi. Mimarlar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ve ODTÜ Rektörlüğü’ne konuyla resmi yazı yazdıklarını bildirdi. ODTÜ Ormanı’nın halka kapalıymışcasına halkın kullanımına açma ifadeleriyle ODTÜ’den alınmaya çalışıldığını belirten mimarlar açıklamada “ODTÜ Ormanlarının kadastro ve tapu kayıt işlemlerinin ne zaman yapıldığını,  basında yer alan haber doğrultusunda,  Ankara Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanmış bir raporun rektörlüğe gönderilip gönderilmediğini sorduk. Rapor gönderildi ise bir örneğinin tarafımıza ve kamuoyuna açıklanmasını istedik.ODTÜ geleneği mekansal bütünlüğü ile bu ülkenin birikimidir.Bu birikimde herkesin emeği vardır. Yeni bir yaşam yaratmanın hikayesi ODTÜ Ormanıdır.Rahatsızlık ve onu yok etme arzusunun güçlenmesi de bundandır. Geleceğimizin  yok edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

politeknik.org.tr