Mimarlar dayanışmayı büyütüyor, ‘ücretsiz revit atölyesi’nde buluşuyor
Spread the love

Çalışma yaşamındaki sorunlara birlikte çözüm aramak için bir araya gelen ücretli – işsiz mimarlar forumu işsiz mimarlarla dayanışmak için ücretsiz revit kursları düzenliyor.

Düzenlediği forumlarda mobbingten, meslek hastalıklarına birçok konuyu beraber konuşup çözümü birlikte arayan ücretli işsiz mimarlar forumu, işsiz meslektaşları ile dayanışmak için ücretsiz revit atölyeleri düzenliyor. Gönüllü mimarların eğitmenliğinde 26 Haziran Salı akşamı ilk dersiyle başlayan atölye, toplamda birbirini takip eden 4 dersten oluşacak. Atölyede daha sonra eğitim videolarıyla (tutorial) ilerletilebilecek temel seviyede eğitimin ortaklaştırılması amaçlanıyor.

Ücretli-işsiz mimarlar forumu okullardan, çalışma ortamlarına kadar rekabet duygusunun yaratıldığı bu dönemde, beraber öğrenmenin, bilgiyi paylaşmanın, yan yana gelebilmenin gücünü, güzelliğini hatırlatıyor. ‘Rakip değil iş arkadaşıyız’ diyen mimarlar dayanışmaya çağırıyor ;

‘’Ofislerde, şantiyelerde yan yana ama birbirimizden uzağız. Çoğumuz birbirimize soru sormaya çekiniyoruz, yardım istemekten kaçınıyoruz. Oysa ki çalışırken öğrenmenin en iyi yolu mesai arkadaşına sormaktır. İşte revit atölyesi ile de amaçladığımız iş yerindeki dayanışmayı hayatımıza yeniden sokacak “beraber öğrenme” pratiğinin hatırlanması.

İş ilanlarında talep edilen bilgisayar programlarının listesi sonsuza uzarken kendimizi eğitmeye, yenilemeye vaktimiz yok çünkü devamlı mesaiye kalıyoruz. Okul hayatımızda sıkça yaptığımız en temel şey olan arkadaşımıza sorma, birbirimizden öğrenme alışkanlığı ise bize unutturuluyor. Bu nedenle amaç cv’ye bir program daha eklemenin ötesinde. Forum üyesi gönüllü genç mimarların yürüttüğü atölye ile, yalnız bilgisayar ekranına bakmaktansa beraber öğrenmeye, birbirimizden öğrenmeye çağırıyoruz.’’

politeknik.org.tr


Spread the love