Mimarlar: Ankara’nın akciğerlerini ve derelerini kurutuyorlar

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine yeni bir yol inşaatıyla talan edildiğini tespit etti: Zulüm devam ediyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi birinci dereceden doğal SİT AOÇ arazisinde yol çalışması gerekçesiyle Beytepe Kavşağı ile Sabancı Bulvarı arasındaki ormanlık alanda yüzlerce ağacın kesildiğini ve ağaç köklerinin hızlı bir şekilde ortadan kaldırıldığını tespit etti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi söz konusu alana dair AOÇ Birinci Derece Doğal Sit alanı içinde düzenlenen yol güzergahlarına ilişkin, 1/10000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı değişikliği ile 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı’nın yürütmesinin durdurması ve iptali istemiyle Çevre Şehircilik Bakanlığı’na dava açmıştı. Bilirkişi raporunda dava konusu planların şehircilik ilkeleri planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığını yönünde görüş bildirildi ve dava süreci devam ederken, Büyükşehir Belediyesi alanda ağaç katliamı yaptı. Kent İzleme Merkezi, belediyenin, endemik bitki türü olan mavi ladinlerin de yer aldığı, karaçam, söğüt ve kavak türünde yüzlerce ağacı yok ettiğini belirtti.

Atatürk Orman Çiftliği’ni betonlaştırmak, iktidarın kentsel vizyonsuzluğunun göstergesidir

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde değişen bir durum olmadığını, AOÇ üzerinde kamu yararı taşımayan talan projelerinin devam ettiğini vurguladı. Candan açıklamasında “Cumhuriyet değerlerinin kurucu mekanı Atatürk Orman Çiftliği’ne öfkeleri bitmedi. Vizyonsuz, değer bilmeyen, gelecek projesi olmayanlar, öfkeyle bir kenti bir ülkeyi yönetemezler, sadece yönettiklerini zannederler. Daha yaşanabilir alanlar yaratmak, gıda sorunun yaşadığı bir süreçte kentsel tarım alanı olarak halka sağlıklı gıda sunacak bir alan olan Atatürk Orman Çiftliğini betonlaştırmak, iktidarın kentsel vizyonsuzluğunun göstergesidir” dedi.

Ayrıca Candan açıklamasında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna olmak üzere sorumluluğu olan Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve ihmali olan tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Ankara’nın akciğerlerini ve derelerini kurutuyorlar

AOÇ’ye her müdahalenin, doğal yaşam alanına, kentin havasına, suyuna zarar verdiğini belirten Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ağaç katliamına tanık olanlarla yaptığımız görüşmelerde söz konusu alanda birkaç gündür ağaç kesiminin yapıldığını ancak böylesine büyük bir katliama girilmediği söyleniyor. 10 Ekim günü Ankara garında yaşanan katliamın 3.yılında gece alana girerek büyük bir ağaç katliamı yapmışlar. Simgelerle değerlerimizle uğraşan bu anlayış tarihin kara sayfalarında yerini alacak. 50 metre genişliğinde yollar açılarak, AOÇ alanları yok ediliyor. Çevrede yaşayanlar burada doğal bir yaşam formu olduğunu, arıcılık yapıldığını, yakınlarında bulunan Beytepe deresinin ise tehlike altında olduğunu belirtti. Doğaya düşman bu zihniyet Ankara’nın akciğerlerini ve derelerini kurutuyor. Talana yönelik her türlü süreci halkımızın da desteği ile kamuoyu önünde teşhir etmeye, hukuksal sürece taşımaya devam edeceğiz. Atatürk Orman Çiftliği özgürleşene, bağrına saplanan hançerler, israfın ve ihanetin simgeleri Kaçak Saray, Ankapark ve yollar çekip çıkartılıncaya kadar bu mücadele bitmeyecek.”

Ormanlık alanlarımızı şehir hastanelerine kurban etmeyeceğiz

Candan, raporda söz konusu önerilen 2 bağlantı yolunun genişlikleri itibariyle Eskişehir yolu ile aynı olduğunu, 2 adet Eskişehir yoluna daha ihtiyaç olup olmadığı ya da bu bağlantı yollarına gelecekte ne kadar ihtiyaç olduğuna dair sorgulamanın yapıldığını da bildirdi.

Candan, “Raporda bu konuda detaylı bir araştırma yapılmadığı vurgulanmış. Ayrıca kamu zararı olan Bilkent Şehir hastanelerine bağlantı sağlayacağı düşünülen bu yolların görevini Anadolu Bulvarı, Şaşmaz Bulvarı ve Ankara Bulvarı bağlantılarının yaptığına işaret edilmiş. Ulaşım planlamasının fiyasko olduğu da gözler önünü serilmiş. Kentin akciğerleri ODTÜ ve AOÇ’nin kamu zararından ibaret şehir hastanelerine kurban edilmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

politeknik.org.tr