Mimar-mühendis ve plancılar gericiliğe karşı alanlardaydı
Spread the love

2 Temmuz katliamının 15. Yılında ülke çapında düzenlenen eylemlerde teknik elemanlar da etkin bir şekilde yer aldılar.

Ankara

2 Temmuz katliamının yıldönümünde Ankara’da olayları lanetlemek, yitirilenleri anmak, mevcut iktidar eliyle hızla meşrulaştırılmaya çalışılan gericiliğe ve şeriatçılığa karşı haykırmak için bir miting yapıldı.

Toros Sokak‘ta bir araya gelen emek ve meslek ve demokratik kitle örgütleri, “Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “Sivas‘ın hesabı sorulacak”,  “Dün Maraş‘ta bugün Sivas‘ta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganları atarak ellerinde Madımak‘ta katledilen sanatçı ve aydınların fotoğrafları ve “Madımak müze olacak” pankartları ile Sıhhiye Köprüsü üzerinden Kolej kavşağına kadar yürüdüler.

TMMOB’nin de kendi pankartı arkasında yer aldığı mitingde, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Örgütlenme Sekreteri Mustafa Özarslan‘ın konuşmasının ardından PSAKD Genel Sekreteri Kemal Bülbül katılımcılar adına bir metin okudu. Kemal Bülbül, “1 Mayıslar, Maraş, Çorum, Gazi ve Sivas Madımak katliamlarını unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

Miting sanatçı Ferhat Tunç‘un mini konseriyle sona erdi.

 

 

Kocaeli

Yürüyüş Yolu’nun başında başlayan eylemde olayı kınayan sloganlar eşliğinde Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları’na kadar yüründü. Burada yapılan basın açıklamasında, Madımak’ın alevlerinden geriye Sivas ve Türkiye adına utanç veren kara lekeler kaldığı belirtildi.

TMMOB bileşenleri eyleme TMMOB Kocaeli İKK pankartıyla katıldılar.

 

 

 

 

İstanbul

 

Sivas Katliamı’nın 15. yılıdönümünde İstanbul’da da çeşitli etkinlik ve gösteriler düzenlendi. Tepe Nautilus önünde toplanan binlerce kişi, gericiliği ve faşizmi lanetleyen slogan ve pankartlarla Kadıköy İskele Meydanına kadar yürüyerek burada bir miting gerçekleştirdi. TMMOB İstanbul İKK,  “93’DEKİ İNSANLIK AYIBINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ” pankartı arkasında, yaklaşık 400 teknik elemanın yer aldığı  bir kortejle yürüyüş ve mitingde yer aldı. 

Miting boyunca mühendis, mimar ve şehir plancıları; “Katil devlet hesap verecek”, ” Faşizme Ölüm Tek Yol Devrrim”, “Sivas’ta Yakanlar Memleketi Satanlar”, ” Faşizme Karşı Omuz Omuza”  ve “Yaşasın halkların kardeşliği” gibi sloganlar attılar.

Miting Onur Akın, Cahit Berkay ve Grup Yorum’un verdiği konserlerle son buldu.

 

 


Spread the love