Mimar Alev Şahin Nihayet Serbest
Spread the love

8 Mart Dünya emekçi Kadınlar günü etkinliğine katıldığı için 25 Martta tutuklanan Alev Şahin ve 9 tutuklunun bulunduğu mahkeme Saat 17.00 de tamamlandı. Duruşmaya TMMOB ve Oda yöneticilerinden destek için gelenler oldu. +İvme Dergisi de adliye önünde basın açıklaması yaparak yayın kurulu üyesi olan Alev Şahin’in serbest bırakılmasını istedi.

Sabah duruşmasında tutuklularının savunmalarının alınması sırasında hemen hemen her tutuklu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine katıldıklarını bunun yasa dışı bir eylem olmadığını, ifade ettiler.

Savcının 9 tutuklunun tutukluluklarının devamına ilişkin görüşünün arkasından, avukatların yaptığı savunma üzerine Alev Şahin’in de aralarında olduğu 9 tutuklunun 4 ü tahliye edildi. Tahliye edilenler adli kontrol gereği ayda bir imza atacaklar.

Duruşmaya ara verildiği sırada, +İvme Dergisi, adliye önünde basın açıklaması yaptı. “Alev Şahin’e Özgürlük” pankartının açıldığı eylemde İvme adına açıklamayı Dilek Üstünalan okudu. Açıklamada iktidarın ben istediğimi yaparım ülkeyi satarım mantığı ile hareket ettiği dile getirilerek, iktidarın bir an önce baskı ve saldırı politikalarına son vermeleri gerektiği ifade edildi. Alev Şahin ve tüm haksız yere tutuklananların serbest bırakılması istendi.

Mahkemeye TMMOB Genel Sekreter Vekili Hakan Genç ve TMMOB’a bağlı odalardan yöneticiler “8 Mart’ta bizde vardık” kokartlarıyla katıldılar. Mahkemeyi yaklaşık 100 kişi izledi.

Kaynak: Demokrasi İçin Mimarlar Platormu, +ivme Dergisi


Spread the love