Metalurji Genç: “Çağdaş Ersoy’un Yanındayız”
Spread the love

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURULUR !

Seçim döneminde Tayyip Erdoğan istibdatı, köşeye sıkışmış, tek dişi kalmış canavar misali Türkiye’nin yurtseverlerine saldırmaya devam ediyor. Öncelikle Hopa’da Derelerin üzerine yapılacak barajları ve AKP hükümetini protesto edenlerin üzerine polisi saldırtmış, emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne sebebiyet vermişti. Şimdi de aralarında ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi arkadaşımız Çağdaş Ersoy’un da bulunduğu öğrenci ve aydınlar Metin Lokumcu’nun ölümünü Ankara’da protesto ettikleri sebebiyle tutuklu yargılanmaktadırlar.

Hopa’da neler oldu?

31 Mayıs Salı günü Akp Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa mitingi öncesi suyuna toprağına sahip çıkan anadolu halkı ve demokratik kitle örgütleri Hopa meydanına inerek anayasal hak olan demokratik eylem haklarını kullanmak istediler. Hopa belki de Türkiye’de karışabilecek son ilçelerimizden biri olmasına rağmen savaş hazırlığı yapar gibi yüzlerce  çevik kuvvet ve tomalar(toplumsal olaylara müdahale aracı) ile adeta Hopa’yı kuşatma altına aldılar. Anayasal haklarını kullanarak demokratik eylemlerini sürdüren insanların önce çevreleri sarıldı daha sonra yoğun biber gazı ve cop darbelerine maruz bırakıldılar. Hem de göstericilere karşı yapılan polis müdahalesinin göstericilerin horon oynadığı sırada olması.Yani ortada hiçbir gerginlik ya da taşkınlık yokken polisin birden bire göstericilerin üzerine biber gazı sıkmasıyla başladı. Olaylar sırasında katledilen öğretmenimiz Metin Lokumcu’nun yaşanan olaylara bir dur demek isterken biber gazına maruz kalması da Akp’nin polise orantısız kuvvet uygulattığının açık göstergesidir. Kaburgalarına aldığı sayısız cop darbeleri, olayların heyacanı, ve astım hastası olan lokumcunun biber gazının da etkisi ile kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmiştir.. Hopa’da polis devletin polisi değil Akp’nin polisi olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Bu Saldırı ve Tutuklamalar Akp Açısından İlk mi?

Akp’nin saldırı ve tutuklamaları ilk değil AKP her köşeye sıkıştığı dönemde sağa, sola saldırmakta kendisine iyi kötü her muhalefet yapanı hedef tahtasına koymaktadır. Sözde kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin yerine Özel Yetkili Savcılar aracılığıyla yurtsever insanları susturmaya çalışmaktadırlar.  Geçtiğimiz yıllar Türkiye’de darbe dönemlerini aratmayacak faşist uygulamalara sahne olmuştur. Seçim öncesinde sağa sola saldıran AKP hükümetini seçim ardından neler yapacağı ise meçhuldür. Tayyip Erdoğan’ın mitinglerde hakaretlere varan sözleri artık kendi yanında olanları bile korkutur hale gelmiştir. Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları halkı isyan noktasına getirmekte ve kendi sonunu hazırlamaktadır.

Metalurji, Malzeme ve Seramik mühendisliklerinde okuyan öğrenciler olarak bu baskı ortamına karşı susmayacağımızı, Çağdaş Ersoy’un yanında olduğumuzu bildirmek isteriz. AKP hükümeti belki de her gittiği yerde karşısına korkusuzca dikilen gençlikten, işbirlikçilere yumurta yağdıranlardan öcünü almak istemiştir. Ayrıca bizler de halkımızın isyanına omuz vermekte geri kalmayacağımızı belirtmek isteriz. Baskılar Tayyip Erdoğan istibdatının sonunu hazırlamaktadır. Hopa’da ve Ankara’da tutuklanan arkadaşlarımızın ve diğer yurtseverlerin biran önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Halkın zulme karşı direnme hakkı bu baskıları yerle bir edecektir.

METALURJİ GENÇ

-METİN LOKUMCU ÖLÜMSÜZDÜR
-SU HAKTIR SATILAMAZ
-HER YER HOPA HER YER DİRENİŞ
-YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ
-YAŞASIN TMMOB METALURJİ GENÇ ÖĞRENCİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜ


Spread the love