Meslek odalarından Ankara otobüs kazası açıklaması: ‘Katliamın nedeni Gökçek ve onun rantçı belediyeciliğidir’
Spread the love

Meslek odalarından Ankara otobüs kazası açıklaması: “Katliamın nedeni Gökçek ve onun rantçı belediyeciliğidir”

Ankara Dikimevi’nde 1 Ekim’de halk otobüsünün durakta bekleyen yolcuların arasına dalması sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği katliama dair Şehir Plancıları Odası, Makina Mühendisleri Odası ve Tüm Bel-Sen ortak basın toplantısı düzenledi. Tüm Bel-Sen Genel Merkezi’nde dün (2 Ekim) gerçekleştirilen basın toplantısında konusan meslek odası ve sendika temsilcileri katliamın sorumlusunun; Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki hizmetleri piyasalaştıran, taşeronlaştıran, ulaşım sistemini temel planlama ilkelerini yok sayarak bu hale getiren Melih Gökçek olduğunu belirtti.

“Belediye değil şirket”

Tüm Bel-Sen, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kamu kurumu değil şirket gibi çalıştığını, bu anlayışın vatandaşın sağlığını ve güvenliğini sağlamaktan yoksun olduğunu belirtti. Tüm Bel-Sen “20 yılı aşkın zamandır Ankara’yı adeta sultan gibi tek başına yöneten Melih Gökçek’in en temel kamusal hizmet olan belediyeciliğin birçok temel hizmeti ya özelleştirilerek ya da belediye şirketleri ve taşeronlar üzerinden piyasacı bir şekilde kamusal hizmet olmaktan çıkarılmış kar ve rant alanı haine getirilmiştir. İşte dün 12 yurttaşımızın canına mal olan kazaya sebep olan EGO otobüsleri bunun en somut örneğidir.” ifadelerini kullandı.

‘Teknik gerçekler ortaya çıkmalı

Makine Mühendisleri Odası (MMO), kazanın nedenleri konusunda inceleme yapılarak teknik gerçeklerin kamuoyuna açıklanması gerektiğini vurguladı. MMO “Bakımı yeni yapılmış bir araç. Ancak bakımının kimler tarafından ve nasıl yapıldığı, yeni parça takılıp takılmadığını öğrenmek gerekiyor. Öte yandan hava sisteminde kaçak var mı, hidroliklerin durumu nedir, öğrenilmesi gerekiyor. Elektrik sistemi de aynı şekilde.” ifadelerini kullandı.

“Gökçek raylı sistemi yok sayıyor”

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, kazanın sorumlusunun vatandaşa, özel araç ve sermaye odaklı ulaşımı dayatan, doğru ve nitelikli bir ulaşım planlaması yapmayan Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirtti. Şehir plancıları, Ankara’nın plansız bir şekilde yönetildiğini, ulaşım konusunda gün geçtikçe içinden çıkılamaz kaosa sürüklenildiğini açıkladı. ŞPO Ankara Şubesi, “Bu politikalar karşısında raylı toplu taşıma sistemlerinin güvenli, konforlu ve eşitlikçi bir ulaşım olduğu çok açık bir gerçekliktir. Ankapark gibi projelere kaynak aktarılırken, raylı sistemlerin yatırım programına alınmamış olması da yaşanan bu felaketteki sorumlunun Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

politeknik.org.tr


Spread the love