Meslek odaları: “Zamları geri alın!”

TMMOB ve ona bağlı meslek odaları elektrik, doğalgaz ve petrol ürünlerine yapılan fahiş zamlara karşı ortak açıklama yaptı: “Enerji şirketleri kollanıyor, halk soyuluyor; zamları geri alın!”

TMMOB ve ona bağlı meslek odaları bugün (6 Ocak) basın açıklaması yaparak; elektrik, doğalgaz ve petrol ürünlerine yapılan büyük zamlara tepki gösterdi. Meslek odaları, enerjideki fahiş zamların, bütün mal ve hizmet fiyatlarını, temel yaşamsal ihtiyaçların fiyatlarını arttıracağını belirtti.

Fatura soygununa dönüşecek zamlar nedeniyle milyonlarca yurttaşın elektriğinin, gazının, suyunun kesileceğini belirten meslek odaları zamların ivedilikle geri alınması gerektiğini, enerji alanında özelleştirmelere son verilerek kamusal hizmet, toplumsal yarar esaslarını temel alan demokratik bir planlama ve toplumsal kalkınma perspektifi güdülmesi gerektiğini belirtti.

Meslek odaları, önerilerini şöyle sıraladı:

1. Elektrik fiyatlarındaki artışlar fahiştir, kabul edilemez. Zamlar geri alınmalıdır.

2. Elektrikte konutlar için düşük tarife sınırı aylık 230 kWh’a yükseltilmelidir.

3. 150 kWh elektrik yardımı uygulaması şeffaflaşmalı, ölçütleri kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Yoksul ailelere elektrik yardım sınırı da aylık 230 kWh’a yükseltilmelidir.

4. Konutlarda elektrik, doğalgaz ve suda KDV oranı yüzde 1’e düşürülmelidir.

5. Maddi imkansızlık nedeni ile faturalarını ödeyemeyenlerin elektrik, gaz ve suyu kesilmemeli, kamu kaynaklarından sağlanacak desteklerle, yurttaşların karanlıkta, soğukta ve susuz kalmaları önlenmelidir.

6. Hızla artan fiyatlar karşısında düşük ücretleri de hızla gerileyen çalışan ve emeklilerin gelirleri insanca yaşamalarına imkan verecek düzeye yükseltilmelidir.

Meslek odalarının zamlarla ilgili hazırladığı raporu incelemek için tıklayınız.

politeknik.org.tr