Meslek odaları Kocaeli Körfezi için uyardı: ‘Kirlilik var, önlem alınmalı’
Spread the love

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, İzmit Körfezi’ndeki biyolojik kirliliğe rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “denize girilebilir” çağrısına karşı açıklama yaparak alınması gereken acil önlemleri sıraladı.

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu (İKK), İzmit Körfezi’nde son yıllarda sıkça rastlanan red-tide ya da alg patlaması olarak bilinen biyolojik kirliliğe rağmen AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin halka “Kirlilik yok, deniz tertemiz, girilebilir” çağrısı yapması üzerine 20 Temmuz’da Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Kocaeli İKK, körfezdeki alg patlamasına azot ve fosfor atıklarının sıcaklık ve diğer faktörlerle birleşerek yarattığı biyolojik kirliliğin neden olduğunu ortaya çıkan kirliliğin halk sağlığını tehdit ettiğini belirtti. İKK, bilimsel verilere rağmen Büyükşehir Belediyesi’nin meslek odalarının uyarılarını dikkate almadığı gibi düşman ilan etmesinin ve halkı yanlış yönlendirmesinin akıl dışı olduğunu vurguladı.

‘Acilen önlem alınmalı’
Alg patlaması daha önceleri Marmara da 20 yılda bir görünürken şimdi 1 yılda 4 defa meydana geldiğini açıklayan Kocaeli İKK, körfezi kirleten karasal girdilerin, evsel kökenli girdilerin, endüstriyel kökenli girdilerin incelenerek bilimsel mühendislik yaklaşımlarıyla gereken önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

TMMOB Kocaeli İKK’nın Kocaeli Körfezi’yle ilgili açıklaması için tıklayınız

politeknik.org.tr


Spread the love