Meslek Dayanışması mı, Sınıf Dayanışması mı?

Makina Mühendisleri Odası İstabul Şubesi, Ücretli ve İşsiz Mühendisler Komisyonu, patronu mühendis olan işyerlerinden atılarak direnişe geçen işçilere destek ziyareti yaptı.

5 Haziran Cumartesi günü, önce Dudullu’daki Entes Elektrik önüne gelen makina mühendisleri, burada işten atılmasının 23.gününde direnişini sürdüren Gülistan Koban’a dayanışma duygularını ilettiler. Aynı saatlerde Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu da ziyarete gelmişlerdi. Bu grup adına yapılan konuşmaların ardından Komisyon adına, Ertuğrul Bilir de bir konuşma yaptı. Ücretli çalışan mühendislerin de işçi sınıfının bir parçası olduğunu vugulayan Bilir, Entes’in patronunun elektrik mühendisi olmasından hareketle, bu koşullarda meslek dayanışmasını değil, sınıf dayanışmasını tercih ettiklerini belirtti.

 

 

 

Daha sonra, yine Dudullu’da bulunan ve patronu makina mühendisi olan Sinter Metal önüne giden mühendisler burada da ziyarete gelmiş olan LCV-Meha işçileri ve BDSP üyeleri ile kaşılaştılar. Ertuğrul Bilir buradaki konuşmasında 270 gündür süren direnişin LCV-Meha direnişinde olduğu gibi, kazanımla sonuçlamasını diledi ve bunun tüm emekçiler açısından önemine değindi. Atılan “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Meha’da Kazandık Sıra Sinter’de”, “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni” sloganlarının ardından ziyaret sona erdi.

 

Politeknik.org.tr