Mersin’de Nükleer Karşıtı Yürüyüş

Japonya’da meydana gelen deprem sonrasında yaşanan nükleer kriz ve Başbakan Erdoğan’ın gayri ciddi açıklamaları üzerine Mersin’de nükleer santrallere karşı kitlesel eylem gerçekleştirdi. 
Mersinli Nükleer Karşıtı Platformun çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık bin kişi 19 Mart Cumartesi günü KESK’e bağlı sendikaların şubelerinin bulunduğu bina önünde buluşarak taş binaya kadar bir yürüyüş yaptı. Yürüyüşe katılan Mersinliler hükümete ve nükleer destekçilerine “Türkiye Çernobil olmayacak” mesajını verdiği eyleme Mersin kamuoyunun ilgisi oldukça yoğundu. Renkli dövizler ve radyasyon doğayı öldürür denilerek temsili bir tabutun taşındığı eylemde Çernobil’i unutma Akkuyu’ya sahip çık sloganları atıldı. Taş bina önünde yapılan basın açıklamasını NKP adına Sabahat Aslan okudu. 
‘Nükleere inat yaşasın hayat’ 
Aslan Japonya’da yaşanan deprem ve tsunaminin ikinci bir Çernobil felaketi olduğunu belirterek şunları kaydetti.” Çernobil felaketinin kötü mirasını dünya hala yaşıyor iken ikinci bir felaket nedeniyle milyonlarca insan yine radyasyondan etkilenecek, yine binlerce alan topraklarımız, su kaynaklarımız ve soluduğumuz hava kirlenecektir” dedi. Aslan, Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların bilimsellikten uzak kaygı verici olduğunu belirtti. 
Açıklamanın ardından eylem atılan nükleer karşıtı sloganlarla sona erdi. 
Kaynak: Sendika.Org