Mersin’de binler nükleere karşı yürüdü
Spread the love

Türkiye’nin dört bir yanından yaşam savunucuları, Mersin’de yapılması planlanan Nükleer Santral projesini durdurmak için buluştu.

Mersin’in Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Mahallesi’ne yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santralı projesine karşı Nükleer Santral Karşıtı Platform’un çağrısıyla dün (15 Şubat) Mersin’de miting düzenlendi. Doğayı, çevreyi ve insanı tehdit eden nükleer projesini protesto eden binlerce insan, miting sonrasında Tarsus’da öldürülen Özgecan’ın evine yürüdü.

Meslek ve emek örgütlerinin de destek verdiği mitingin konser programı da Özgecan için iptal edildi. Mitingde Nükleer Santral Karşıtı Platform (NKP) adına konuşan Ful Uğurhan, “Biz nükleer santrallere izin vermemek için toplandık. Katledilen Özgecan Aslan için üzüntülüyüz” ifadelerini kullandı. TTB Genel Sekreteri Özgen Şener de projenin yaşamın tamamını tehdit ettiğini belirterek “Uzun soluklu bir mücadeleyi sürdürüyoruz. ÇED raporu eksik. Suya, gıdaya radyasyon ulaşıyor. Daha kaza olmadan çocuklarda kanser riski artıyor. Patlaması halinde bir felaketten bahsediyoruz” şeklinde konuştu

mersin_5 mersin_4 mersin_2 mersin_1

politeknik.org.tr


Spread the love