Mersin NKP’den Nükleer Enerjinin Zararlarını İle İlgili Panel
Spread the love

Mersin Nükleer Karşıtı Platform tarafından 23 Mayıs akşamı Büyükeceli Belediyesi Düğün Salonunda “Nükleer Santralin Çevreye, Tarıma, Balıkçılığa, Turizme ve İnsan Sağlığına Vereceği Zararlar” konulu bir panel düzenledi.

Belde halkı, platform üyeleri ve Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale’nin dinleyici olarak katıldığı panele Temiz Enerji Platformu Koordinatörü Prof.Dr.Tanay Sıtkı Uyar, Adana Tabip Odası Sekreteri Doç.Dr.Gülşah Seydaoğlu, Adana Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Avukat İsmail Atal, Yumurtalık Balıkçıları ve Çevre Koruma Derneği üyesi Tahsin Göregen ve Haylazlı Su Ürünleri Kooperatifi Üyesi  Mustafa İlhan Aksoy konuşmacı olarak katıldılar.

Yumurtalık Sugözü Termik Santrali’nin bölgede yol açtığı tahribatlardan örnekler veren konuşmacılar, çevreye, tarıma ve balıkçılığa ciddi zararlar veren termik santrallerden sonra nükleer santral kurma çabalarının ise bu zararları katlayacağına değindiler. ABD ve Avrupa ülkelerinde nükleer santral yapımları durdurulurken siyasi Türkiye’ye inşa ettirilmeye çalışılmasının ülkemizin kirli teknoloji deposu haline getirilme çabalarının bir uzantısı olduğu vurgulandı. Panele katılanlar nükleer santral yerine hem doğayla uyumluluğu hem de yarattığı iş olanakları bakımından rüzgar ve güneş enerjisine yönelmesi gerektiğinde birleştiler.

Panel kurulmak istenen nükleer santrallere karşı mücadelenin sonuna kadar devam edileceğinin belirtilmesi ile son buldu.  


Spread the love