Makina mühendisleri: Pamukova tren faciasına yol açan zihniyet sürüyor

Pamukova’da yeterli altyapı hazırlıkları yapılmadan devreye sokulan hızlandırılmış trenin yoldan çıkmasıyla meydana gelen facianın üzerinden 12 yıl geçti. Makina Mühendisleri Odası (MMO) 41 yurttaşın öldüğü, 81 yurttaşın yaralandığı katliam niteliğindeki facia hakkında açıklama yaptı: “Sorumlular aklandı, sorunlar devam ediyor”

AKP’nin ilk iktidar döneminin siyasi şovu olarak zemin etüdü çalışmalarının yapılmadan ve mühendislik hizmetlerinin gereklerinin yerine getirilmeden faaliyete geçirilen “hızlandırılmış tren” Pamukova’da 12 yıl önce 22 Temmuz 2004 tarihinde yoldan çıkmıştı. 41 yurttaşın öldüğü, 81 yurttaşın yaralandığı katliam sonrasında dönemin TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman hakkında soruşturma açılması talebi dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım trafından reddedilmiş, facianın üst sorumluları Karaman ve Yıldırım hakkında hiçbir işlem yapılamamıştı. Makina Mühendisleri Odası katliam niteliğindeki facianın 12’nci yıldönümünde bir açıklama yayımlayarak halkın ulaşım güvenliğini tehdit eden politikaların devam ettiğini belirtti.

MMO; meslek odaları ve bilim insanlarının görüşlerinin göz önüne alınmadığı, yeni altyapı ve yüksek standartlı altyapıları olmayan projelerin hayata geçirilmememesi gerektiğini vurguladı. Makina mühendisleri ayrıca ulaştırmanın bütününde ve demiryollarında, altyapı, araç, arazi, tesis, işletme ve taşınmazlara yönelik bütün özelleştirmelerin ve belediyeler ile üçüncü şahıslara devirlerinin durdurulması gerektiğini belirtti.

MMO’nun Pamukova ile ilgili açıklaması için tıklayınız

politeknik.org.tr