Madenci Katliamı İstanbul’da Protesto Edildi

Zonguldak’ta 30 madencinin ölümüyle sonuçlanan grizu patlaması ve sonrasında hükümet üyelerinin yaptığı açıklamalar ülkenin pek çok yerinde protesto edildi.Protestolardan birisi de İstanbul’da Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu (HSGGP) çağrısıyla 21 Mayıs Cuma günü gerçekleştirildi. Mühendis, mimar ve şehir plancıları da eyleme katıldılar.

Platformun çağrısıyla Galatasaray Meydanı’nda toplanan 500’ü aşkın kişi buradan Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte “Maden Cinayetleri de Taşeron Çalışma da AKP de Kader Değildir” sloganlı Platform pankartı taşındı. Yürüyüşe katılanlar yol boyunca “İşçi Düşmanı Katil AKP, Katiller Halka Hesap Verecek, Genel Grev Genel Direniş” gibi sloganlar attı.

Taksim tramvay durağına ulaşan kitleye önce Platform adına Dr. Hüseyin Demirdizen seslendi. Demirdizen konuşmasında 26 Mayıs eylemine dikkat çekerek, eylemin takipçisi olacaklarını belirtti.

Daha sonra basın açıklamasını direnişteki itfaiye işçilerinden birisi gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada, kazaların ve ölümlerin kader olmadığı belirtildi. İş cinayetlerinin özelleştirme ve taşeronlaştırma nedeniyle arttığına dikkat çekildi ve yetkililer sorumluluklarını yerine getirmeye çağrıldı.

politeknik.org.tr