Maden Mühendisleri Odası’ndan YÖK’e Dava

Maden Mühendisleri Odası, üniversitelerin maden mühendisliği bölümlerinde, ikinci öğretim uygulamasının sonlandırılması ve kontenjanların azaltılması için Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) dava açtı.

Öğrencilerden gelecek harçlar ve sermayeye ucuz işgücü için mühendislik ve mimarlık bölümlerinde kontenjanlar attırılmaya devam ediyor. Yeni kurulan üniversitelerde teknik yeterlilikler (atölye, laboratuar, ..vs.) gözetilmeksizin mühendislik fakülteleri açılıyor.

Maden Mühendisleri Odası bir açıklama yaparak, son açılan maden mühendisliği bölümleri ile 20 üniversitede maden mühendisliği bölümü olduğunu, 9 üniversitede uygulanan ikinci öğretim programıyla ülke genelinde toplam 29 maden mühendisliği bölümü bulunduğunu belirtti.

Açıklamada, laboratuar eksikliklerine ve uygulama yetersizliklerine rağmen açılan maden mühendisliği bölümlerinin toplam kontenjan sayısının 2007 olduğu ifade edildi. 2012 yılında bu bölümlere 1094 öğrenci yerleştirildiği, 913 kontenjanın boş kaldığı vurgulandı.

Boş kalan kontenjanlar ve teknik eksikliklerden dolayı Maden Mühendisleri Odası, “maden mühendisliği bölümlerinde bulunan ikinci öğretim programlarının kapatılması, aynı zamanda maden mühendisliği eğitimi veren birinci öğretim programlarının kontenjanlarının azaltılması” istemiyle YÖK’e dava açtı.

politeknik.org.tr