Maden mühendisleri madenciler gününde sokakta
Spread the love

Maden Mühendisleri Odası(MadenMO), 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde Soma, Ankara, Zonguldak, İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır, Bursa, Konya, Kütahya, Eskişehir ve Yatağan’da basın açıklamaları yaptı.

MadenMO Madenciler Günü sebebiyle düzenlediği etkinlikler öncesinde Soma, Ankara, Zonguldak, İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır, Bursa, Konya, Kütahya, Eskişehir ve Yatağan’da yaptığı basın açıklamalarında Dünya Madenciler Günü Bildirgesi’ni okudu. Dünya Madenciler Günü, madenlerde durmak bilmeyen iş cinayetlerinin, sermayenin kar hırsıyla çıkarılan kömürlerin, doğal yaşama ve güvenceli çalışmaya karşı göz dikilen yeni maden sahalarının gündemiyle geldi. Etkinlikler iş cinayetlerine ve güvencesizliğe karşı buluşmalara dönüştü.

‘Maden Kanunu taslağı sorunları çözmeyecek’

MadenMO bildirgede, yeni Maden Kanunu taslağının, maden alanında yaşanan sorunları çözmeyeceğini belirtti. Taslakta madenlerde teknik nezaretçiliğin kaldırıldığını, maden çalışmaları esnasında sürdürülen denetim faaliyetinin de taşoranlaştırıldıgı vurgulandı.

‘Maden mühendisleri de ölüyor, sorumlu tutuluyor’

MadenMO, Dünya Madenciler Günü Bildirgesi’nde ‘Soma`da yaşanan faciada 5`i meslektaşımız 301 maden emekçisi yaşamını yitirmiştir. Facialar sonrası 40`ı Soma`da, 4`ü Ermenek`te olmak üzere 44 meslektaşımıza dava açılarak, günah keçisi seçilmiş ve sanık olarak mahkemeye sevk edilmiştir’ mühendislerin de madenlerde yaşanan katliamların mağdurları arasında yer aldığını ifade etti.

‘ETKB, MİGEM ve ÇSGB sorumluluktan kaçıyor’

MadenMO açıklamada Maden Kanunu taslağının bütün önerileri, uyarıları ve katliamdaki sorumluluklarını görmezden gelerek hazırlandığını kaydetti. Üniversitelere, sendikalara, meslek odalarına danışılmadan hazırlanan Maden Kanunu taslağı gibi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’ndaki değişikliklerde de üniversitelere, emek ve meslek örgütlerine gidilmediği böylelikle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın(ETKB), Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün(MİGEM) ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sorumluluğu üstlerinden atmaya devam ettiklerini belirtti.

Dünya Madencilik Günü Bildirgesi’nin tam metni için tıklayınız. 


Spread the love