Maçka Parkı için tünel tehdidi geçmedi

Maçka Parkı’nı tehdit eden Dolmabahçe-Levazım Tüneli hakkında son dönemde İBB’nin geri adım attığı haberleri dolaştı. Ancak ne İBB geri adım attı, ne de Maçka Parkı’ndaki tehlike geçti. Tünelin geliş ve gidiş yönü tünelleri, geliş yönü bağlantı yolu hala Maçka Parkı’nı tahrip edecek şekilde projede yer alıyor. Maçka için tehlike kapıda.

İstanbul Şişli-Beşiktaş sınırında bölgenin en büyük doğal alanı Maçka Parkı, tünel gündemiyle konuşulmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Dolmabahçe-Levazım tünelinin Dolmabahçe çıkışını Maçka Parkı olarak belirlemesinin ardından İstanbulluların mücadelesi başlamış ve halk parkına sahip çıkmıştı. İBB planlarda değişiklik yaptı. Daha sonra basında İBB’nin geri adım attığı yazılsa da Maçka Parkı hala tehdit altında. Sadece Dolmabahçe geliş yolu tüneli çıkış noktası ve bağlantı noktası değişti. Maçka Parkı’nı hala inşaat tehlikesi bekliyor.

İBB neyi değiştirdi?
İBB’nin 6 Ocak 2017 tarihinde askıya çıkardığı planlarda Tünelin Levazım yönüne gidiş tüneli parkın Beşiktaş Stadı yakınındaki giriş bölümünde panellerle kapatılan alanda gösteriliyordu. Dolmabahçe geliş yönü tünelinin ise Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nun alt tarafından çıkarak Kadırgalar Caddesi’ne bağlandığı açıklanmıştı.

Bir İBB klasiği: Parka boş arsa muamelesi
İBB’nin yaptığı değişiklik ise sadece Dolmabahçe geliş yolu tünelinin çıkış noktasını da Beşiktaş Stadı’nın karşısında parkın panellerle çevrelenen noktasına almak oldu. Bu, panellerle çevrelenen bu bölümün hala yok olacağı anlamına geliyor.

Ayrıca Dolmabahçe’ye geliş yolu tünelinden çıkan araçların Kadırgalar Caddesi’ne bağlantı yolu hala Maçka Parkı’nın Batı bölümüne yapılacak, bu da parkın tahrip edilmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla sadece parkta tahrip edilecek bölümlerin bir kısmı değişmiş oldu. Proje durdurulmazsa parkta panellerle çevrelenen alan de yine tamamen örselenecek ve ağaçları yok edilecek.

politeknik.org.tr