Lodos esti yaşam güvenliği yok oldu

Hafta sonu etkili olan lodos nedeniyle ülke genelinde 8 kişi hayatını kaybetti. Bursa’da stat inşaatındaki vinç çöktü, Biga’da yeni yapılan adliye binasının catısı uçtu. Lodos esti, halkın yaşam güvenliğinin olmadığı bir kez daha ortaya çıktı.

Özellikle Marmara ve Ege’de olmak üzere 31 Ocak’ta etkili olan lodos nedeniyle Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Yalova’da 8 kişi hayatını kaybetti. Biga İlçesi’nde yeni yapılan adliye binasının çatısı uçtu, metal parçaları etrafa savruldu. Bursa’da AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin projesi olan Timsah Arena Stadı’nın inşaatında kullanılan kule vinç Bursa-İzmir yoludaki bir aracın üzerine çöktü. Lodos nedeniyle belediye ve Karayolları’na ait tabelalar etrafa uçarak vatandaşların hayatını tehdit etti. Çanakkale Bayramiç’de yine yeni yapılan camiinin minaresi çöktü. Özellikle Bursa’da acil durumlar için hiçbir ulaşım alternatifinin kurgulanmadığı ortaya çıkarken, halk çöken altyapı ile başbaşa bırakıldı.

Yine CLK, yine vukuat
Cengiz-Kolin-Limak (CLK) ortaklığının aldığı Uludağ Elektrik İnegöl’de lodosla birlikte 70 köyü elektriksiz bıraktı. Kuvvetli lodos sonrasında meydana gelen hasarlar giderilemedi. CLK, çok yakın zamanda Enerji-Sen’e üye olduğu için 8 arıza-bakım-onarım işçisini işten çıkarmıştı.

AKP güvenli yaşamı yok sayıyor
Kuvvetli lodos, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin sadece çalışma ortamlarında değil kentlerin, yaşam alanlarının inşaasında ve devamlılığında da hayati öneme sahip olduğunu olduğunu bir kez daha gösterdi. Yeni yapılan bir kamu binasının çatısının uçuyor olmasından, belediyenin üstlenicisi olduğu stat inşaatındaki vincin çökerek bir insanın hayatına malolmasından, kamusal işaret levhalarının ölüm araçlarına dönüşüyor olmasından bizzat AKP sorumludur. Haftasonu kuvvetli lodos ile ortaya çıkan tablo halkın yaşam güvenliğinin kamusal denetimin işlemediği, ya da denetimden muhaf tutulan çarpık işleyişe emanet edildiğini ortaya saçıldı.

politeknik.org.tr