Linux mu? Duydum, ama hiç kullanmadım…

Çoğu insan farkında olmasa da Linux’u kullanıyor.

1- Android telefonları ve tabletleri Linux tabanlıdır.

2- Dünyada kritik işlerde kullanılan birçok süper bilgisayar Linux tabanlıdır

3- Japonya’nın yüksek hızlı trenleri. Bir Japon tren istasyonuna giren ve istasyonu terk eden tüm trenlerin arkasında Linux var.

4- Yüksek teknoloji trafik kontrolü

San Francisco son zamanlarda  Linux destekleri trafik denetleyiciler kullanmaya başladı.

5- Toyota, arabalarını Linux kullanarak daha akıllı yapıyor. Üretilen araç içi iletişim sistemlerinde Linux kullanılıyor.

6- Linux süt sağıyor.  122 yıllık mandıra cihazları şirketi DeLaval inekleri sağmak için kullandığı robot sisteminde Linux kullanıyor.

7- New York menkul kıymetler borsası 2007 yılında Linux’a geçti. Bu tarihten sonra, daha ucuz ve esnek bir sisteme kavuştu.

8- Linux parçacık fiziği araştırmalarında kullanılıyor.  Cern (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi), parçacık hızlandırıcılarında Linux’a güveniyor.

9- ABD Hava Kuvvetlerinde Linux kullanılıyor.

10- Nükleer Denizaltılarda Linux. Lockheed Martin’in 2004 yılında ABD hükumetine sattığı denizaltılarda Red Hat Linux kullanılıyor.

11- Kısacası, havada, karada, su altında, demiryollarında Linux kullanılıyor. New York Borsası’nda da, DeLaval’in süt sağma cihazlarında da Linux var. Fakat büyük bir ihtimalle tüm bunları, NASA ve CERN bilgisayarlarını kullanmıyorsunuz. Ama en azından Amazon’u, Google’u ve Facebook’u kullanıyorsunuzdur. Bu sitelerin web hizmetleri de Linux üzerinden sağlanıyor.

Hadi diyelim ki, bunları da kullanmıyorsunuz…

Sevgili Okuyucu,

Şu an politeknik’teki bu yazıyı okurken Linux kullanmaktasınız. Çünkü POLİTEKNİK, Linux sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır!

Kaynak: http://www.businessinsider.com/linux-based-devices-2011-7?op=1